- W lutym wypłacimy pracownikom trzynastki za 2011 r. Jeden z nich od 1 stycznia 2012 r. wykonuje pracę w szczególnych warunkach. Inny przy tego rodzaju zadaniach jest zaangażowany od października 2011 r. Za obydwie te osoby opłacamy obecnie składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych. Czy musimy ją naliczyć też od trzynastek za ubiegły rok?
– pyta czytelnik.
Składkę na ten fundusz (FEP) ma obowiązek opłacać firma, która zatrudnia przy pracach w szczególnych warunkach lub na stanowisku pracy o szczególnym charakterze pracownika, który urodził się po 31 grudnia 1948 r. Obciążenie tą daniną obowiązuje od dnia rozpoczęcia takiej pracy i trwa do czasu jej zakończenia.
Składkę na FEP trzeba naliczać od tych składników, które przysługują za czas wykonywania pracy „szczególnej”. Nie ma więc znaczenia, czy pracownik świadczy tego rodzaju obowiązki w momencie wypłaty tego składnika.
W 2010 r. ZUS informował w poradniku na swojej stronie internetowej, że podstawą wymiaru składki na FEP są wszystkie te składniki, które zostały wypłacone pracownikowi w czasie wykonywania przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, bez względu na to, za jaki okres przysługują. Zmienił swoje stanowisko już w 2011 r. Uznał, że istotny jest jednak okres wykonywania tej pracy i składniki za ten czas wypłacone, a nie data dokonania wypłaty.