To szef MSWiA w uzgodnieniu z MON przygotowuje plan przemieszczenia najważniejszych organów na zapasowe stanowiska kierowania oraz będzie odpowiadał za koordynację ich przemieszczenia. W razie wojny w rejonie zapasowych stanowisk kierowania zapewni bezpieczeństwo i porządek publiczny, ochronę przeciwpożarową oraz prowadzenie akcji ratunkowo-ewakuacyjnych.
Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów ws. przygotowania systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym.
Najważniejszym celem organizacji systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym jest zapewnienie nieprzerwalnego zarządzania państwem, utrzymania bezpieczeństwa narodowego, w tym obrony państwa, oraz możliwości podejmowania i przekazywania decyzji przez organy władzy publicznej. Chodzi też o to, by minimalizować i usuwać skutki zagrożeń bezpieczeństwa państwa.
Czytaj więcej
Największe wyzwanie to zebrać dowody i ustalić łańcuch decyzyjny wydawanych rozkazów – mówi dr Anna Adamska-Gallant, adwokat, była sędzia w sprawach o zbrodnie wojenne na Bałkanach.
W skład systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym wchodzą prezydent, premier, ministrowie, centralne organy administracji rządowej oraz wojewodowie, kierownicy organów administracji rządowej, kierownicy zespolonych służb, inspekcji i straży działających pod zwierzchnictwem wojewody oraz organy administracji niezespolonej, a także organy wykonawcze samorządu terytorialnego. Elementami systemu kierowania są również organy dowodzenia Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej. W czasie pokoju trzeba przygotować politykę kadrową i przeprowadzić szkolenia obronne.