Reklama
Rozwiń

Zgoda na rozwiązanie z radnym stosunku pracy

Rozwiązanie stosunku pracy z radnym powiatowym wymaga uzyskania uprzedniej zgody rady powiatu, której radny jest członkiem. Zarówno wyrażenie zgody jak i odmowa jej wyrażenia powinny być dokonane przez radę powiatu w formie stosownej uchwały.

Publikacja: 10.10.2017 03:00

Zgoda na rozwiązanie z radnym stosunku pracy

Foto: Fotolia.com

Stosunek pracy radnego podlega szczególnej ochronie. Jego rozwiązanie wymaga uprzedniej zgody rady powiatu, której radny jest członkiem (art. 22 ust. 2 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym). W sytuacji, gdy podstawą rozwiązania stosunku pracy są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu, wówczas rada powiatu odmówi zgody na jego rozwiązanie. Potwierdził to WSA w Gliwicach w wyroku z 21 grudnia 2016 r. (sygn. akt IV SA/Gl 353/16) w którym orzekł, że możliwość odmowy udzielenia zgody przez radę, uzależniona jest wyłącznie od istnienia związku pomiędzy planowanym zwolnieniem z pracy, a wykonywaniem przez pracownika mandatu radnego. Jeśli zaś rozwiązanie stosunku pracy z radnym, a tym samym zgoda na jego rozwiązanie, nie jest związane ze zdarzeniami związanymi z wykonywaniem przez radnego mandatu, to brak jest usprawiedliwionych podstaw do odmowy wyrażenia zgody na jego rozwiązanie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono