Służba cywilna: czy urlop bezpłatny zawsze zmniejszy wymiar urlopu wypoczynkowego urzędnika?

Urzędnik sc z ponad 20-letnim stażem został powołany z dniem 1 lutego na wyższe stanowisko w sc (przeszedł do innego urzędu). Do tego czasu nie wykorzystał ani dnia z przysługującego mu urlopu. Na czas powołania dotychczasowy dyrektor generalny udzielił mu urlopu bezpłatnego. Teraz okazuje się, że urzędnik ten wkrótce, bo już 1 sierpnia wrócić ma do swojego macierzystego urzędu. W jaki sposób ustalić wymiar przysługującego mu urlopu?

Publikacja: 29.05.2018 02:00

Służba cywilna: czy urlop bezpłatny zawsze zmniejszy wymiar urlopu wypoczynkowego urzędnika?

Foto: 123RF

W sytuacji opisanej w pytaniu urzędnik sc z dniem 1 stycznia 2018 r., czyli przed powołaniem nabył prawo do 26 dni urlopu kodeksowego oraz 12 dni urlopu dodatkowego. 1 lutego poszedł na urlop bezpłatny, na którym przebywać będzie przez 6 miesięcy. Korzystanie przez niego z tego urlopu obniży mu wymiar obu urlopów za 2018 r. Zgodnie, bowiem z wyjaśnieniami Departamentu Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (www.dsc.kprm.gov.pl), jeśli urzędnik sc, nie wykorzystał urlopu podstawowego oraz dodatkowego za dany rok przed powołaniem, a zostanie odwołany ze stanowiska i wróci w ciągu tego roku kalendarzowego do pracy (jako urzędnik sc) po trwającym, co najmniej 1 miesiąc urlopie bezpłatnym, będzie miał obniżony wymiar urlopu za ten rok o 1/12 za każdy miesiąc urlopu bezpłatnego. Wynika to z art. 1552 kodeksu pracy.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem