Ceny będą nadal zawyżane

Czytelnicy „Rz” wątpią w to, że groźba utraty wadium będzie skutecznie odstraszać od zmów cenowych w przetargach

Publikacja: 04.06.2008 08:18

W artykule „Koniec z zawyżaniem cen w przetargach” opisaliśmy proponowaną zmianę w przepisach, która ma zablokować zmowy cenowe. Firma, która nie będzie chciała uzupełnić brakujących dokumentów, aby celowo wykluczyć się z przetargu, ma tracić wadium. Nasi czytelnicy uważają, że pomysł ten się nie sprawdzi. Oto ich spostrzeżenia:

"Zmowy cenowe są faktycznym problemem trawiącym zamówienia publiczne. Obawiam się jednak, iż opisany w artykule przepis nie spowoduje oczekiwanego efektu. Art. 26 ust. 3 prawa zamówień publicznych nie jest jedynym przepisem umożliwiającym wycofanie oferty z postępowania. Analiza przepisów i raportu UZP wykazuje jeszcze co najmniej dwie furtki. Ponadto, na skutek wprowadzonych zmian wzrośnie po stronie firmy ryzyko udziału w postępowaniu, co może doprowadzić do ograniczenia konkurencji lub podwyższenia ceny oferty na skutek wkalkulowania ryzyka.

Ryszard Gajewski

"

"Co z tego, że zamawiający będzie zatrzymywał wadium, gdy wykonawca nie uzupełni dokumentów. Firma może celowo popełnić błąd rachunkowy i nie zgodzić się na jego poprawienie. Wówczas jej oferta będzie odrzucona. W ten sposób równie skutecznie można przeprowadzić zmowę cenową.

(nazwisko do wiadomości redakcji)

"

"Przepis ten pozostanie martwy w wypadku przetargów ograniczonych. Wszak w tym trybie dokumenty składa się wcześniej niż wadium. Im więcej rozmawiam z osobami znającymi się na zamówieniach, tym częściej dochodzimy do wniosku, że najlepiej przywrócić to, co było pierwotnie – czyli nie ma uzupełniania i koniec.

Dariusz Żwan

"

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem