Podmiot ubiegający się o zawarcie umowy związanej z dostępem do informacji niejawnych ma obowiązek zapewnienia warunków ich ochrony, zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=179387]ustawą z 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (tekst. jedn. DzU z 2005 r. nr 196, poz. 1631 ze zm.)[/link]. W szczególności poprzez zapewnienie osób posiadających dostęp do informacji niejawnych oraz zapewnienie należytego obiegu dokumentów. W przypadku zamówień publicznych zamawiający ma obowiązek wskazania wymogów ciążących w tym zakresie na wykonawcy w ogłoszeniu o zamówieniu lub w innym dokumencie inicjującym postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego.
[srodtytul]Tajemnica państwowa[/srodtytul]
Wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia związanego z dostępem do informacji stanowiących tajemnicę państwową, a więc chronionych klauzulą „ściśle tajne” lub „tajne”, muszą poddać się postępowaniu sprawdzającemu w celu określenia ich zdolności do ochrony takich informacji. W przypadku informacji objętych tajemnicą służbową, tj. chronionych klauzulą „poufne” lub „zastrzeżone”, wykonawcy zasadniczo nie są zobowiązani do uzyskania świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego, chyba że zamówienie realizowane będzie na rzecz zamawiającego spoza Polski, a prawo właściwe dla siedziby zamawiającego wymaga przeprowadzenia postępowania sprawdzającego w odniesieniu do informacji chronionych klauzulą „poufne”. Zasady obowiązujące w takim wypadku określone zostały w bilateralnych umowach międzynarodowych zawartych przez Polskę, przy czym postępowanie sprawdzające przeprowadzają polskie organy.
[srodtytul]Kto wydaje certyfikat[/srodtytul]
Przed dniem 16 czerwca 2005 r. świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego wydawane było dla przedsiębiorców oddzielnie do każdej umowy na czas jej realizacji, bez określenia terminu ważności.