Taki warunek przewiduje obowiązujące od dziś rozporządzenie w sprawie oddelegowania inspektora kontroli skarbowej.
Zgodnie z nowymi przepisami inspektor proponowany do oddelegowania będzie musiał złożyć pisemne oświadczenie o odmowie albo wyrażeniu zgody na oddelegowanie. Będzie miał na to 14 dni, licząc od dnia zapoznania się z treścią wniosku o oddelegowanie. Niezłożenie tego oświadczenia w wyznaczonym terminie będzie uznane za odmowę zgody na oddelegowanie.
Przepisy zabraniają oddelegowania inspektora, gdy stoją temu na przeszkodzie „szczególnie ważne względy osobiste lub rodzinne inspektora" (§ 6 rozporządzenia).
Co ważne, zgoda na oddelegowanie będzie podstawą do zawarcia porozumienia między generalnym inspektorem kontroli skarbowej a podmiotem, do którego zostanie oddelegowany inspektor. Z treścią tego porozumienia musi on zostać zapoznany, i to w ciągu siedmiu dni od podpisania porozumienia.
Oddelegowanie nie pozbawia inspektora uprawnień, jakie przysługują pracownikowi lub funkcjonariuszowi zatrudnionemu w podmiocie oddelegowania na równorzędnym stanowisku. Będzie więc otrzymywał np. pensję z dodatkami, trzynastkę za okres oddelegowania, a także nagrody uznaniowe.