Gminny Ośrodek Kultury Wodynie organizuje obchody bitwy pod Wolą Wodyńską. Atrakcją będzie rekonstrukcja krwawych walk z 13 i 14 września 1939 roku. Żołnierze polscy z Pierwszej Dywizji Piechoty Legionów zostali wtedy okrążeni i podjęli próbę przebicia się na południe.

Nowy Dwór Mazowiecki przygotowuje imprezę „Od przeszłości do teraźniejszości", wśród najciekawszych wydarzeń – rekonstrukcja bitwy napoleońskiej z 1813 roku.

W wielu warszawskich muzeach zaplanowano dni otwarte. W Muzeum Gazownictwa będzie można m.in. odbyć spacer z przewodnikiem po terenie zabytkowego zakładu, Muzeum Niepodległości przygotowuje prelekcje i wystawy, a w pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów odbędą się obchody Dnia Sybiraka. W Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej zostanie udostępniona wojskowa część Cytadeli Warszawskiej (zwiedzanie w zorganizowanych grupach, konieczna wcześniejsza rezerwacja).

Muzeum Więzienia Pawiak, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Ordynariatu Polowego, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Pałac w Wilanowie i Muzeum m.st. Warszawy wraz z oddziałami zapraszają na wystawy, spotkania, prelekcje, wernisaże i inne atrakcje.

Ciekawostką tegorocznej edycji będzie możliwość zwiedzenia Szkoły Głównej Handlowej i zapoznania się z historią tej instytucji. To najstarsza wyższa uczelnia ekonomiczna w Polsce, założona w 1906 roku jako Prywatne Kursy Handlowe Męskie Augusta Zielińskiego. W 1933 roku została przemianowana na Szkołę Główną Handlową i uzyskała status uczelni wyższej. W czasie okupacji zredukowana do rangi szkoły zawodowej, po wojnie odzyskała prestiż, ale do swojej pierwotnej nazwy – SGH – powróciła dopiero w 1989 roku.