Z roku na rok wzrasta popularność e-szkoleń w służbie przygotowawczej.  W 2013 r. z portalu skorzystało 1200 nowych pracowników, a rok wcześniej o 180 mniej. Portal utworzyło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w 2010 r.

– Oferta jest skierowana przede wszystkim do pracowników samorządowych podejmujących po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym lub kierowniczym stanowisku urzędniczym – mówi Joanna Popielawska z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Kursy cieszą się dużą popularnością, bo samorządy mogą na tym zaoszczędzić. Koszt służby przygotowawczej prowadzonej przy udziale firmy zewnętrznej to ok. 700–1000 zł za jednego pracownika. E-szkolenia są bezpłatne.

Decyzję w sprawie skierowania do służby przygotowawczej i jej zakresu podejmuje kierownik jednostki, w której pracownik jest zatrudniony. Służba przygotowawcza od 2009 r. jest obowiązkowa dla wszystkich nowo zatrudnianych pracowników samorządowych. Obejmuje ona teoretyczne oraz praktyczne przygotowanie do pełnienia obowiązków. Przez internet nowi pracownicy uczą się między innymi zasad zamówień publicznych i postępowania administracyjnego. Poznają także podstawowe zagadnienia z ustawy o finansach publicznych. Uczą się zasad dostępu do informacji publicznej, ochrony danych osobowych oraz ustroju samorządu terytorialnego. Na koniec szkolenia uczestnik zdaje egzamin online. Pytania są losowane przez system komputerowy.