Podmioty publiczne decydując się na realizację projektu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego najczęściej w pierwszej kolejności skupiają się na aspektach ekonomiczno-finansowych oraz prawno-organizacyjnych. Jest to oczywiście działanie słuszne, ponieważ konieczne jest uprzednie ustrukturyzowanie projektu PPP w sposób umożliwiający jego realizację w tej formule (a także zapewniający zainteresowanie ze strony sektora prywatnego). Równie istotne jest jednak uzyskanie poparcia projektu ze strony jego interesariuszy – którymi są w szczególności mieszkańcy. Przy braku akceptacji społecznej projektu PPP zarówno przez mieszkańców jak i przedstawicieli organów stanowiących szanse na jego powodzenie znacznie maleją.
Czytaj także: Partnerstwo publiczno-prywatne w praktyce
Centrum Obsługi Inwestora w Krakowie
Jak wynika z dotychczasowych doświadczeń z polskiego, jak i globalnego rynku PPP, rola czynnika społecznego i politycznego w projektach PPP odgrywa niezwykle istotną rolą. Praktyka zna przykłady projektów PPP, których realizacja została wstrzymana lub unicestwiona z powodu braku akceptacji danego projektu PPP przez radnych lub lokalną społeczność.
Przykładowo, w czerwcu br. zamawiający (Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie) unieważnił postępowanie pn.: „Budowa, utrzymanie i zarządzanie obiektem Centrum Obsługi Inwestora w Krakowie w formule PPP" w związku z wystąpieniem istotnej zmiany okoliczności powodującej, że prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego wcześniej nie można było przewidzieć (na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 6 ustawy z 29 stycznia 2004 r. –Prawo zamówień publicznych). Niepowodzenie krakowskiego projektu PPP w szczególności wynika ze sprzeciwu mieszkańców wobec wzniesienia budynku Centrum Obsługi Inwestora w zaproponowanej przez miasto lokalizacji. Mieszkańcy swą niechęć do projektu przejawiali od dłuższego czasu, w ich ocenie w miejscu przeznaczonym pierwotnie na budowę Centrum Obsługi Inwestora powstać powinna zabudowa przeznaczona na cele edukacyjne, a nie biurowe.
Budowa drogi w Podkowie Leśnej
Podmioty publiczne powinny weryfikować potrzeby społeczności lokalnej oraz sukcesywnie wraz z wdrażaniem projektu PPP upowszechniać wiedzę na jego temat (z jednoczesnym przybliżeniem uwarunkowań formuły PPP).