Reklama
Rozwiń

Gry wokół nowej KRS - analiza Marka Domagalskiego

Ostatnie wyroki dyscyplinarne Sądu Najwyższego, by nie powiedzieć: wpadki, to drobiazg w porównianiu z grą o nową Krajową Radę Sądownictwa, w którą zaangażowała się pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf.

Aktualizacja: 20.03.2018 11:03 Publikacja: 19.03.2018 18:11

Gry wokół nowej KRS - analiza Marka Domagalskiego

Foto: Adobe Stock

Drugim graczem jest klub Prawa i Sprawiedliwości, który niepodziewanie i bez wyjaśnienia wycofał w poniedziałek z Sejmu projekt noweli ustawy o KRS. Miała przeciąć spór wywołany tym, że pierwsza prezes SN nie zwołuje pierwszego posiedzenia KRS. Ta kompetencja jednorazowo przypadła jej w udziale, a wiadomo, że jest krytyczna wobec tych zmian.

W poniedziałek pierwsza prezes SN wysłała do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wniosek o udostępnienie w trybie informacji publicznej dokumentów, na podstawie których dokonano wskazania kandydatów do KRS. Pisze, że kandydatów do Rady może wskazywać wyłącznie klub poselski, tymczasem wskazani zostalii przez „posłów Klubu Parlamentarnego PiS" oraz „posłów Klubu Poselskiego Kukiz15", co wywołuje, w jej ocenie, wątpliwości, czy zachowana została procedura wyborcza przewidziana w ustawie o KRS, „niezależnie od zarzutów natury konstytucyjnej co do sposobu jej ukształtowania". W razie uznania, że doszło do nieprawidłowości w zgłoszeniu kandydatów, należałoby uznać, że wybór do KRS dokonany 6 marca jest „pozbawiony mocy prawnej".

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono