Wynagrodzenia sędziów w 2012 r.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" sprzeciwia się planom wstrzymania w 2012 r. corocznej waloryzacji wynagrodzeń sędziów

Publikacja: 14.04.2011 15:30

Wynagrodzenia sędziów w 2012 r.

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

O tych planach pisaliśmy w artykule "Sędziowie i śledczy nie dostaną podwyżek".

W tej sprawie Stowarzyszenie wydało uchwałę.

Uchwała Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" z 8 kwietnia 2011 r. w sprawie wynagrodzeń sędziów w 2012 roku

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", podzielając stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa wyrażone w uchwale z 8 kwietnia 2011 r., sprzeciwia się planom wstrzymania w roku 2012 corocznej waloryzacji wynagrodzeń sędziów, wynikającej z art. 91 § 1c ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Powiązanie wynagrodzeń sędziów ze średnim wynagrodzeniem w kraju miało być decyzją nieodwracalną, utrzymującą je na poziomie adekwatnym do dochodów społeczeństwa i sytuacji w gospodarce. Nawet jednorazowe przyjęcie jako podstawy wynagrodzeń sędziów innej kwoty, niższej niż średnie wynagrodzenie wskazane w art. 91 § 1c ww. ustawy, stanowiłoby powrót do dowolnie ustalanej "kwoty bazowej", rozwiązania jednoznacznie odrzuconego i rażąco niezgodnego z art. 178 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Zaledwie rok temu Minister Sprawiedliwości składał sędziom obietnice rozpoczęcia prac, których celem miało być doprowadzenie ich wynagrodzeń do stanu w pełni zgodnego z Konstytucją, a nie jedynie "zbliżonego do jej wymogów", jak to ma miejsce obecnie. Obietnice te zakończyły się nagłą i stanowczą odmową ich zrealizowania, a obecnie władze polityczne planują działania zmierzające do obniżenia wynagrodzeń sędziów.

Jakiekolwiek próby zmiany z trudem wypracowanego rozwiązania dotyczącego wynagrodzeń sędziów przez władze polityczne będą dowodem całkowitego braku ich wiarygodności, lekceważenia przez nie rangi władzy sądowniczej i odbierania jej równorzędnego statusu, zagwarantowanego w art. 10 ust. 1 Konstytucji.

Utrzymująca się przez wiele lat deprecjacja wynagrodzeń doprowadziła w 2008 roku do podjęcia protestów przez większość sędziów. Próba manipulowania wynagrodzeniami niewątpliwie przypomni sędziom tamte wydarzenia i przekona ich, że jedynym skutecznym sposobem zapewnienia realizacji zapisów Konstytucji są akcje protestacyjne.

Stowarzyszenie oczekuje zaprzestania jakichkolwiek prób zmiany zasad wynagradzania sędziów, określonych w obowiązującej obecnie ustawie.

Czytaj też artykuł:

Sędziowie i śledczy nie dostaną podwyżek

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem