§ 3
1
kodeksu postępowania cywilnego
, art. 626
8
§ 2
1
k.p.c., art. 694
4
§ 1
1
k.p.c. i art. 781 § 1
3
k.p.c. można wywnioskować, że tradycyjnych odpisów orzeczeń w EPU się nie wydaje.
Powołane przepisy k.p.c. odnoszą się co prawda jedynie do tytułów wykonawczych wydawanych w e-sądzie, ale można z nich wyciągnąć ogólniejsze wnioski. Mowa w nich o zastosowaniu „dokumentu uzyskanego z systemu teleinformatycznego umożliwiającego sądowi weryfikację istnienia i treści tytułu wykonawczego”.
Taki dokument ma zastosowanie w przypadku złożenia wniosku o wpis hipoteki przymusowej w postępowaniu wieczystoksięgowym, o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko wspólnikowi spółki osobowej, małżonkowi dłużnika, następcy dłużnika lub wierzyciela itp. oraz w postępowaniu rejestrowym.
Jednakże w EPU tytuł wykonawczy składa się z dwóch odrębnych orzeczeń: nakazu zapłaty (ewentualnie postanowienia o kosztach procesu zawartego w postanowieniu o umorzeniu) oraz postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności.
Przepisy wyraźnie w art. 783 § 4 k.p.c. wskazują, że klauzula wykonalności (przez którą należy rozumieć postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności) ma postać jedynie elektroniczną i w takiej postaci pozostawia się ją w systemie teleinformatycznym.
Jednak z cytowanych powyżej regulacji jasno wynika, że odpis nakazu zapłaty został zastąpiony „wydrukiem weryfikacyjnym”. Taką nazwą posługuje się prawodawca w § 2 pkt 2 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 28 grudnia 2009 w sprawie czynności sądu związanych z nadawaniem klauzuli wykonalności orzeczeniu sądowemu wydanemu .
Za pośrednictwem portalu
Należy więc przyjąć, że e-sąd nie wydaje odpisów orzeczeń, a strona może się posłużyć wydrukami weryfikacyjnymi, które da się uzyskać za pośrednictwem portalu www.e-sad.gov.pl bądź ewentualnie w samym e-sądzie lub w dowolnie wybranym sądzie rejonowym.
Wątpliwości w praktyce
Pojawiają się rozliczne problemy związane z użyciem uzyskanych wydruków weryfikacyjnych w innych postępowaniach sądowych. Duże wątpliwości budzi sposób, w jaki sąd rozpoznający wniosek, do którego dołączono taki wydruk weryfikacyjny, ma zweryfikować istnienie orzeczenia w systemie EPU. O skali problemu świadczą liczne zapytania skierowane do e-sądu a pochodzące z sądów w całej Polsce. Przepisy milczą na temat szczegółów realizacji tego sprawdzenia.
W chwili obecnej brak jest w systemie EPU jakiegokolwiek specjalnego mechanizmu dedykowanego dla weryfikacji wydruków orzeczeń e-sądu przez „specjalne” podmioty, takie jak sądy. Konta w systemie stworzone dla niektórych pracowników sądów służą jedynie do odbioru przekazanych tym sądom do dalszego rozpoznania akt spraw i nie mogą mieć tutaj zastosowania.
Rozpoznający wnioski, do których dołączono takie wydruki, muszą więc korzystać z ogólnie dostępnego mechanizmu dostępu przez zakładkę „dostęp do akt sprawy i nakazów” na portalu e-sądu. Niestety, dostęp ten nie obejmuje prezentacji statusu, jaki dane orzeczenia mają w systemie informatycznym (np. statusu „prawomocne”).
Komentarz
Z pewnością internetowy dostęp do akt sprawy w e-sądzie umożliwia wgląd do nich z łatwością, dużą szybkością i wygodą nieznaną do tej pory w postępowaniu sądowym.
Stanowi to niewątpliwie urzeczywistnienie zasady jawności postępowania. Można się nawet zastanawiać, czy dostęp ten nie jest zbyt szeroki i swobodny.
Moim zdaniem niezbędne jest jednak dopracowanie mechanizmów tego dostępu, jego uproszczenie i umieszczenie na portalu e-sądu dokładnych instrukcji w zakresie jego szczegółowej realizacji.
Obecnie narzędzia służące tym celom są bowiem mało czytelne także dla przeciętnego przedsiębiorcy i użytkownika systemu EPU, a ich wykorzystanie budzi liczne wątpliwości
Dariusz Segit, referendarz sądowy w VI Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie
Zobacz więcej w serwisie:
Prawnicy, doradcy i biegli
»
Sędziowie i sądy
»
Sądy i trybunały
»
E-sądy
Prawo dla Ciebie
»
Wymiar sprawiedliwości
»
Postępowanie w sądzie
»
Postępowanie cywilne