Reklama
Rozwiń

Referendarze o zmianach w sądownictwie

Istnieje konieczność rozszerzenia kompetencji referendarza sądowego np. o postępowanie w sprawach o wykroczenia - wskazała sędzia SN Katarzyna Gonera

Publikacja: 29.02.2012 11:45

Referendarze o zmianach w sądownictwie

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

23 lutego 2012 r. przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Referendarzy Sądowych wzięli udział w pierwszej debacie "Okrągłego Stołu dla Sądownictwa" przeprowadzonej pod patronatem Pierwszego Prezesa SN a zorganizowanej przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

Na spotkaniu przedstawiciele stowarzyszenia zwrócili uwagę na brak konsultacji społecznych poprzedzających poważne zmiany planowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości co do struktury sądownictwa.

Odnieśli się ze zrozumieniem do problemów, jakie napotyka Krajowa Rada Sądownicza przy ocenie kandydatów na sędziego wywodzących się z szeregów referendarzy sądowych.

Ponadto stowarzyszenie zgłosiło propozycję rozszerzenia kompetencji referendarzy sądowych zamiast tworzenia nowego stanowiska i szczebla w karierze sądowniczej – sędziego na próbę czy też grodzkiego bądź sędziego pokoju. - Jest to rozwiązanie tańsze, albowiem stanowisko referendarza sądowego już istnieje, jest obsadzone przez znaczną liczbę osób oraz utrwaliło się już w strukturze sądownictwa - podkreślili przedstawiciele stowarzyszenia. Jako przykładowe nowe obszary objęte kompetencjami referendarzy sądowych wskazali postępowanie w sprawach o wykroczenia czy postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku.

Na konieczność rozszerzenia kompetencji referendarza sądowego np. o postępowanie w sprawach o wykroczenia - wskazała także sędzia SN Katarzyna Gonera. Zauważyła również, iż koncepcja przedstawiona przez SSP "Iustitia" a przewidująca dojście do zawodu sędziego z innych zawodów prawniczych nie może w praktyce zapewnić obsadzenia wszystkich stanowisk sędziowskich. Sędzia zakwestionowała też podniesienie wieku wymaganego do objęcia stanowiska sędziego do 35 lat.

Jak czytamy na stronie referendarz.pl, propozycje Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Referendarzy Sądowych spotkały się ze zrozumieniem członków stowarzyszeń sędziów SSP „Iustitia" i „Themis", którzy poparli ideę rozszerzenia kompetencji referendarzy sądowych, zwracając jednocześnie uwagę na ewentualną konieczność zmiany konstytucji w tym zakresie.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono