Sąd Najwyższy: Prezes Joanna Lemańska wyłącza się z protestów wyborczych

Jak się dowiadujemy Joanna Lemańska, prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego zamierza wyłączyć się z orzekania w sprawach protestów wyborczych, które już zaczęły napływać do SN.

Aktualizacja: 15.07.2020 06:17 Publikacja: 14.07.2020 16:01

Joanna Lemańska

Joanna Lemańska

Foto: tv.rp.pl

Zgodnie z ustawą, rozpatrywanie protestów wyborczych a później podjęcie uchwały w sprawie ważności wyborów należy właśnie do sędziów tej nowej Izby, na co ma ona 21 licząc od wtorku, czyli oficjalnego podania wyników wyborów.

Już wcześniej media donosiły o znajomości Joanny Lemańskiej z prezydentem Andrzejem Dudą: przez szereg lat pracować w katedrze prawa administracyjnego na Uniwersytecie Jagiellońskim, i mieli spotykać się też prywatnie.

Czytaj także:

Wybory prezydenckie 2020: czy protesty wywrócą wynik

Takie relacje zwykle nie wymagają wyłączenia sędziego z prowadzenia sprawy jak np. pokrewieństwo ze stroną, sędzia może jednak zawsze wyłączyć się z prowadzenia sprawy, aby nie budzić żadnych choćby przypuszczeń o jego bezstronność.

Od dłuższego czasu pojawiają się też głosy, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej nie powinna się zajmować protestami ze względu na powołane jej sędziów według nowych zasad, ale sędzia Aleksander Stępkowski, rzecznik SN odpowiada: -To już mocno zgrany zarzut i chyba nikt poważny nie traktuje go serio. Orzekaliśmy już w wyborach do Parlamentu Europejskiego i w wyborach do Sejmu i Senatu i nikt nie sformułował względem naszego orzekania poważnych zarzutów.

Prawo karne
Lex Tusk - co zawiera i dlaczego jest groźna
Praca, Emerytury i renty
Ważny komunikat ZUS. Chodzi o wypłaty z programu Rodzina 500+
Zadania
Decyzje o warunkach zabudowy mogą być wstrzymane na lata
Podatki
KSeF w Sejmie: E-faktury pójdą prosto do fiskusa
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Podatki
Pierwsze mieszkanie bez podatku, szóste z wyższym
ZUS
Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić aktualny rachunek bankowy