Ten kompromis wprowadzają senackie poprawki, nad którymi dzisiaj będzie głosował Sejm, i które (poza jedną) poparła sejmowa Komisja ds. Kodyfikacji. Z ich uchwaleniem, jak powiedział „Rz" Borys Budka, poseł sprawozdawca (PO), nie powinno być problemów.
Zasadnicza zmiana wobec pierwotnej wersji nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego polega na ograniczeniu nowego rygoru: numery PESEL stron sporu ma ją być zamieszczane w pozwie (czy wniosku) tylko w postępowaniu elektronicznym.
Przedstawienie PESEL ma zapobiegać pomyłkom co do osoby dłużnika przy egzekucji długu, gdy np. w miejscowości jest kilku Józefów Kowalskich. Takich pomyłek było ostatnio więcej (o czym pisaliśmy w „Rz"), w dużym stopniu ze względu na masowość e-postępowania upominawczego (ok. półtora miliona spraw rocznie). W tym trybie, przypomnijmy, roszczenia wykazywane są fakturami np. za usługi telefoniczne, a nakaz zapłaty zapada na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron. Do pomyłek bądź nadużyć dochodzi zwykle wtedy, gdy powód wskaże nieaktualny bądź mylny adres pozwanego, który o sprawie i nakazie dowiaduje się dopiero od komornika, nieraz po zajęciu wynagrodzenia czy rachunku bankowego. Nie wiedząc o sprawie, nie może też skorzystać z przedawnienia, a część tych spraw to stare roszczenia dochodzone przez firmy windykacyjne.
Senat uznał jednak, że w niektórych przypadkach obowiązek przedstawienia PESEL pozwanego mogłoby ograniczać prawo do sądu, o ile bowiem wszczynający sprawę zna swoje dane, tak samo adwokat dane klienta, o tyle podanie danych o przeciwniku (pozwanym) może rodzić trudności.
Wyrok z PESEL dłużnika ma wyeliminować pomyłki komorników
Dane PESEL nie figurują w powszechnie dostępnych zbiorach, co więcej, ich uzyskanie uzależnione jest od wykazania interesu prawnego, a spór administracyjny o dostęp zabiera wiele czasu. Z tego powodu groziłoby nieraz przedawnienie.
Dlatego PESEL pozwanego ma być wskazywany obowiązkowo tylko w e-postępowaniu. Ustalenie PESEL pozwanego w zwykłych sprawach, jeśli nie zrobi tego powód, należeć będzie do sądu.