Obrady trwały długo i nie były najlepiej zorganizowane: projekt regulaminu zebrania rozesłano do sądów okręgowych niespełna dwie doby przez zebraniem, porządku obrad wcale nie przygotowano, a przedstawiciele nie otrzymali nawet mandatów.
Wiceprezes "Iustitii" Jolanta Korwin-Piotrowska złożyła wniosek o dokonanie oceny działalności wybranych przez zgromadzenie członków Rady. Obowiązek ten wynika z ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, ale w praktyce przepisu tego wcześniej nigdy nie przestrzegano. Spowodowało to problemy z ustaleniem porządku obrad i regulaminu oraz burzliwą dyskusję, ale ostatecznie przegłosowano wprowadzenie tego punktu do porządku obrad.
Komisja wnioskowa, złożona z dwóch, przedstawicieli Iustitii Macieja Strączyńskiego i Grzegorza Chmiela oraz Ewy Chałubińskiej opracowała zarówno projekt porządku obrad, jak i regulaminu zebrania.
Od tego momentu obrady potoczyły się już sprawnie po czym wybrano siedmiu członków KRS.
Nie było zaskoczeniem, że wygrali kandydaci z tych samych okręgów, co zwykle. Wyraźną większością głosów pięciu członków KRS wybrano na drugą kadencję (Waldemar Żurek – Kraków, Gabriela Ott – Katowice, Ewa Preneta-Ambicka – Rzeszów, Janusz Zimny – Gdańsk, Maria Motylska-Kucharczyk - Łódź), a dwóch, którym druga kadencja się skończyła, zastąpili sędziowie z tych samych okręgów (Andrzej Adamczuk – Poznań i Sławomir Pałka – Oława, okręg wrocławski). Najwięcej głosów (150) otrzymał Waldemar Żurek.