Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ma pełne ręce roboty. W poniedziałek załatwiła trzy sprawy, we wtorek czeka ją aż pięć. Pierwsza z poniedziałkowych rozpraw dotyczyła Anny K., prokurator z Częstochowy. Chodziło o zezwolenie na pociągnięcie jej do odpowiedzialności karnej. Zarzut dotyczy przekroczenia uprawnień. Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym odmówił uchylenia immunitetu prokurator.

Czytaj też: Specwydział dla śledczych działa - prokuratorzy tracą immunitety w SN

W poniedziałek Izba Dyscyplinarna (ID) zgodziła się na uchylenie immunitetu prokurator Annie K. Jej nazwisko pojawiło się w związku z tzw. układem w Częstochowie. Prokurator okręgowy w Częstochowie zawiesił ją w obowiązkach służbowych. Szczegóły wyjaśnia specwydział Prokuratury Krajowej, który przejął z Gliwic wątek domniemanego przekraczania uprawnień służbowych i wpływania na tok postępowania przez funkcjonariuszy.

Chwilę potem ID podejmowała decyzje w sprawie prokurator Małgorzaty P. z Wieliczki. Zarzuty dotyczyły nieprawidłowości w sprawowaniu nadzoru nad pracą innego prokuratora. Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym orzekł o uniewinnieniu prokurator. W odwołaniu rzecznik dyscyplinarny wnosi o wymierzenie kary upomnienia. Kara została nałożona.

Na koniec przed ID trafiła sprawa radcy prawnego Elżbiety K. z Wrocławia. Zarzucano jej błędy w prowadzeniu sprawy klienta, w tle występował problem prawny dotyczący subsydiarności skargi nadzwyczajnej. ID w poniedziałek uniewinniła K.

Sygnatura akt: II DO 20/20, II DS 24/20, II DS 30/20.