Ministerstwo sprawiedliwości skierowało do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia w sprawie badań lekarskich i psychologicznych kandydatów do objęcia urzędu sędziego. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 października 2014 r.

Zasadnicza zmiana w stosunku do obowiązującego obecnie rozporządzenia z 2002 r. to wprowadzenie terminu wykorzystania zaświadczenia lekarskiego i psychologicznego. Dziś zaświadczenia są bezterminowe, co oznacza, że kandydat na sędziego może się nimi posługiwać nie tylko w pierwszym postępowaniu w sprawie powołania na wolne stanowisko sędziowskie, ale w każdym kolejnym. Po zmianach zaświadczenia będą mogły być wykorzystane w toku innych postępowań w ciągu 6 miesięcy od ich wystawienia. Dla oceny możliwości wykorzystania zaświadczeń w innym postępowaniu przyjmować trzeba będzie  datę zgłoszenia przez kandydata swojej kandydatury w tym postępowaniu.

Projekt rozporządzenia zakłada, że badania lekarskie kandydata na sędziego obejmować będą ogólną ocenę stanu zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem układu nerwowego i stanu psychicznego, oraz  badania specjalistyczne, konsultacje lekarzy specjalistów, a także badania pomocnicze (laboratoryjne, EKG, EEG, RTG i inne), jeżeli lekarz uprawniony uzna je za niezbędne. Badania psychologiczne będą obejmować określenie i opis cech osobowości, z uwzględnieniem zdolności do podejmowania decyzji, zdolności do samodzielnego oceniania sytuacji oraz odporności na trudne sytuacje. Zakres badań psychologicznych może zostać rozszerzony, jeżeli tak postanowi psycholog.

Badania psychologiczne kandydat na sędziego będzie mógł wykonać wyłącznie u psychologa  z co najmniej pięcioletnim stażem pracy, który jednoczenie jest wpisany do rejestru prowadzonego przez komendanta wojewódzkiego Policji, na podstawie przepisów wykonawczych do ustawy o broni i amunicji.