Sędziowie z Rzeszowa chcą odwołania prezesa sądu. "Brak kwalifikacji moralnych"

Sędziowie z Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie zaapelowali do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o odwołanie prezesa Rafała Puchalskiego. Chcą również, aby stanowisko stracił jego zastępca, sędzia Józef Pawłowski.

Publikacja: 28.02.2024 19:07

Sędzia Rafał Puchalski

Sędzia Rafał Puchalski

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Sędzia Rafał Puchalski jest prezesem Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie od stycznia 2023 roku. Jednocześnie zasiada w nowej Krajowej Radzie Sądownictwa i pełni w niej funkcję wiceprzewodniczącego.

W 2018 r. sędzia Puchalski był wymieniany w mediach jako członek grupy Antykasta, która planowała działania hejterskie wobec sędziów przeciwnych zmianom w sądownictwie przeprowadzonym przez ministra Zbigniewa Ziobrę.

Sędziowie SA w Rzeszowie wystosowali apel do ministra sprawiedliwości o odwołanie Puchalskiego i jego zastępcy, Józefa Pawłowskiego. Zdaniem sygnatariuszy apelu, prezes i wiceprezes nie posiadają "koniecznego autorytetu, a nadto podejmowane przez nich działania świadczą o braku kompetencji oraz kwalifikacji moralnych do zajmowania stanowisk kierowniczych w sądzie".

Jak podaje portal Onet.pl, sędziowie rzeszowskiej apelacji zarzucają prezesowi i wiceprezesowi, że fatalnie zarządzają sądem, doprowadzając do ogromnych zaległości i usuwając z sądu doświadczonych sędziów, którzy ich działania oceniali krytycznie.

Wymieniając wszystkie te zastrzeżenia, sędziowskie z apelacji w Rzeszowie proszą ministra Bodnara o możliwie pilne odwołanie Puchalskiego ze stanowiska prezesa, argumentując, że jego dalsze pozostawanie na tym stanowisku jest nie do pogodzenia z dobrem wymiaru sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Sędzia kojarzony z aferą hejterską ma awansować o dwa stopnie w górę

Onet.pl poinformował również, że równolegle, odwołania prezesa okręgu w Rzeszowie Waldemara Kroka chcą sędziowie tamtejszego sądu, który także wystosowali apel do ministra Bodnara.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność