Dyscyplinarki w SN w zawieszeniu

Jest spór, kiedy ławnicy starej kadencji mogą jeszcze orzekać. A z nowych 30 kandydatów zaprzysiężono tylko czterech.

Publikacja: 31.01.2023 07:18

Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Kilka spraw w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej odroczono z powodu wątpliwości co do statusu ławnika. Może w tej kwestii pojawi się pytanie prawne do Sądu Najwyższego. A sprawy będą czekać.

Brak zaprzysiężenia

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska nie wręczyła aktu ślubowania ławnikom wybranym przez Senat.

– W związku z tym złożyliśmy już zawiadomienie do prokuratury – informuje „Rz” w poniedziałek poseł Arkadiusz Myrcha (KO), szef sejmowej Komisji Ustawodawczej.

Chodzi o 26 ławników, których kandydatury zgłosił Komitet Obrony Demokracji, zaakceptowane przez Senat.

Czytaj więcej

Donos do prokuratury na prezes Manowską. Chodzi o ławników w SN

Jakie to ma przełożenie na pracę w Sądzie Najwyższym?

W Izbie Odpowiedzialności Zawodowej jest czterech nowych ławników. – Na razie nie mam problemów z ławnikami w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej – mówi „Rz” jej prezes, sędzia Wiesław Kozielewicz.

Tłumaczy, że ławnicy w IOZ występują tylko w sprawach dyscyplinarnych sędziów i prokuratorów. A to jedynie część działania Izby. Chodzi o składy 2 plus 1 (dwóch sędziów i jeden ławnik) lub 3 plus 2 (trzech sędziów i dwóch ławników) w sprawach dotyczących sędziów SN.

Wskazuje, że problem z ławnikami dotyczy dwóch sytuacji.

Po pierwsze, chodzi o ławników, którzy zostali wyznaczeni w 2022 r. do składów w czasie ich kadencji i nadal orzekają, mimo że ich kadencja już się zakończyła (31 grudnia 2022 r.).

– Część spraw rozpoczęła się jeszcze w 2022 r., ale ich sprawy zostały rozpoczęte i odroczone na dalszy termin – tłumaczy prezes IOZ Wiesław Kozielewicz.

Jest jednak też druga grupa spraw, które zostały wyznaczone w listopadzie i grudniu 2022 r., ławnicy dostali wgląd do akt, ale procesy ruszyły już w 2023 r., kiedy ławnik przestał był ławnikiem na nową kadencję.

Czytaj więcej

SN miał zdecydować o losach sędzi. Nie zdecydował. Poszło o ławnika.

Na tym tle doszło do rozbieżności. Chodzi o rozumienie pojęcia „rozpoczęcie sprawy”.

– Punktem kulminacyjnym jest moment „rozpoczęcia sprawy”. Dla jednych prawników jest to rozumiane wraz z jej wyznaczeniem. Dla innych wiąże się z wywołaniem posiedzenia lub rozprawy – tłumaczy sędzia Kozielewicz.

– Sam odroczyłem takie sprawy, kiedy strony kwestionowały status ławników, którzy zostali wyznaczeni wcześniej, dziś już nie są ławnikami nowej kadencji.

– Strony dostały czas na ustosunkowanie się do tej kwestii. Potem zdecydujemy, co robić dalej. Albo będziemy prowadzić sprawę dalej, albo nastąpi zmiana ławnika – mówi „Rz” prezes Wiesław Kozielewicz.

Być może w sprawie „terminu rozpoczęcia sprawy” pojawi się wkrótce pytanie prawne do SN.

Zarzuty do kandydatów

Ławnicy w SN funkcjonują na mocy ustawy o SN z 2017 r. i biorą udział w postępowaniach dyscyplinarnych prowadzonych przez SN. Pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska ma wątpliwości co do części z nich powołanych na drugą kadencję.

Decyzja wyboru ławników SN należy wyłącznie do Senatu. Senat w październiku 2022 r. wybrał 30 kandydatów w prawidłowej procedurze, ale dotąd I prezes SN przyjęła ślubowanie jedynie od czterech z nich. To osoby, które już służyły w SN podczas pierwszej ławniczej kadencji. Pozostałe 26 osób, które jeszcze nie składały ślubowania, to kandydaci zgłoszeni przez KOD.

Już w październiku pojawiały się kontrowersje wokół tych kandydatur. Prezes Manowska zaapelowała do marszałka Senatu o rozważenie przeprowadzenia reasumpcji głosowania wyboru niektórych ławników SN z uwagi na to, że nie spełniają, jej zdaniem, kryterium „nieskazitelnego charakteru”.

Jednak zdaniem części prawników I prezes SN nie ma kompetencji, by oceniać czynność powołania, i powinna bez zwłoki zaprzysiąc wybrane przez Senat osoby.

Kilka spraw w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej odroczono z powodu wątpliwości co do statusu ławnika. Może w tej kwestii pojawi się pytanie prawne do Sądu Najwyższego. A sprawy będą czekać.

Brak zaprzysiężenia

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Jest śledztwo w sprawie przerwania wałów w Jeleniej Górze Cieplicach
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Prawo karne
Powódź 2024. Szaber to kradzież zasługująca na szczególne potępienie