Akt oskarżenia z art. 212 Kodeksu karnego dotyczył skargi, jaką prof. Michał Romanowski - pełnomocnik sędziów Igora Tulei i Pawła Juszczyszyna - złożył do wiceszefowej Komisji Europejskiej Věry Jourovej. W obszernym liście opisał działania władz wobec swoich klientów i prosił Jourovą o walkę o wolne sądy w Polsce.

Poruszył także kwestię niewykonanego orzeczenia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z 16 kwietnia 2021, przywracającego do orzekania jego klienta sędziego Pawła Juszczyszyna. W liście mec. Romanowski opisał też działania rzecznika dyscyplinarnego Przemysława Radzika, który miał zażądać akt sprawy z orzeczeniem SR w Bydgoszczy.

W wydanym na początku maja oświadczeniu sędzia Radzik stwierdził, że nigdy nie zwracał się do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy o "nadesłanie, przekazanie lub udostępnienie jakichkolwiek akt dotyczących obwinionego sędziego Pawła J.". - Skorzystam z przysługujących mi środków prawnych przeciwko Michałowi Romanowskiemu - zapowiedział sędzia.

Radzik czuł się też pomówiony stwierdzeniem profesora, że żądał on przed Izbą Dyscyplinarną zawieszenia Juszczyszyna za wypowiedzenie wojny swojemu państwu. Sędzia uważa, że to oczernia go i ma na celu poniżenie w Polsce oraz za granicą. Zarzuca też, że nie jest to zachowanie godne adwokata i profesora UW.

Jak podaje portal oko.press, sędzia Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia Adam Kulesza uniewinnił profesora Romanowskiego.  Orzeczenie nie jest prawomocne. Radzik może złożyć jeszcze apelację.

Czytaj więcej

Sędzia Radzik oskarża prof. Romanowskiego z art. 212 KK

Tego samego dnia, tj. w środę 21 września Sąd Okręgowy w Bydgoszczy prawomocnie przywrócił sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania.

Czytaj więcej

Jest prawomocny wyrok ws. Juszczyszyna. Sędzia Nawacki zapowiada kasację