- Rzecznik Praw Obywatelskich podjął decyzję, aby jego przedstawiciele nie uczestniczyli w dzisiejszej rozprawie, ponieważ wszystkie argumenty przedstawiono na piśmie do Trybunału Konstytucyjnego, zarówno co do nieprawidłowego składu obradującego, w którym uczestniczy osoba uznana przez Trybunał w Strasburgu za osobę, która nie ma uprawnień do zasiadania w Trybunale, a także z tego powodu, że Trybunał Konstytucyjny nie ma kompetencji do orzekania, co do orzeczeń sądów i trybunałów oraz innych aktów stosowania prawa - wyjaśnił w rozmowie z rp.pl Łukasz Starzewski z Biura RPO.

Wniosek Ziobry do TK wpłynął 9 listopada 2021 r. Prokurator Generalny kwestionuje rozumienie art. 6 ust. 1 EKPC (prawo do rzetelnego procesu), które upoważnia Trybunał w Strasburgu do kwestionowania statusu wszystkich nowych sędziów powołanych na wniosek tzw. neoKRS.

Czytaj więcej

W środę TK pod przewodnictwem Piotrowicza zajmie się wnioskiem Ziobry

Rzecznik Praw Obywatelskich przystąpił do tego postępowania (sygn. akt K 7/21). Wniósł o jego umorzenie z uwagi na niedopuszczalność wydania orzeczenia. Gdyby jednak TK nie umorzył postępowania, RPO alternatywnie wniósł o uznanie, że zaskarżone przepisy nie są niezgodne z Konstytucją.

RPO wniósł też o wyłączenie ze sprawy Mariusza Muszyńskiego w związku z wyrokiem ETPC w sprawie Xero Flor. Wynika z niego, że Muszyński został wybrany do TK z oczywistym naruszeniem prawa - wskazał Marcin Wiącek.

- Nieuwzględnienie tego wniosku może prowadzić do kwestionowania przyszłego wyroku TK przez organy międzynarodowe i podważania go przez polskie sądy. Może też powodować ryzyko odpowiedzialności finansowej państwa w ramach skarg z Polski do ETPC - argumentował Rzecznik.

We wtorek TK oddalił ten wniosek.

Czytaj więcej

RPO: Muszyński nie może badać wniosku Ziobry. TK: może

Pięcioosobowemu składowi przewodniczy Stanisław Piotrowicz, a sprawozdawcą jest Mariusz Muszyński.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ