Minister sprawiedliwości zmienia prawo o ustroju sądów powszechnych (u.s.p.). Chodzi o większe bezpieczeństwo w sądach – przy zachowaniu możliwie najwyższych standardów praw i wolności obywatelskich.
Do art. 49 u.s.p. zostaną dodane trzy paragrafy. Zgodnie z nimi do wymierzenia kary porządkowej grzywny będzie uprawniony skład sądu, względem którego dopuszczono się obrazy. Jeśli natomiast będą podstawy do wymierzenia kary porządkowej pozbawienia wolności lub jeśli dojdzie do ubliżenia sądowi, innemu organowi państwowemu lub innym osobom w piśmie lub korespondencji elektronicznej, sprawa zostanie przekazana innemu składowi sądu.
Czytaj więcej
Karę porządkową za obrazę sądu powinno się nakładać tylko wtedy, gdy do naruszenia powagi sądu doszło podczas rozprawy – uważa rzecznik praw obywatelskich
Kara porządkowa za naruszenia na piśmie będzie mogła być wymierzona na posiedzeniu niejawnym, bez wysłuchania osoby, która dopuściła się naruszenia.
Prezes sądu będzie mógł zarządzić stosowanie środków zapewniających bezpieczeństwo w budynkach sądowych oraz zapobiegających naruszaniu zakazu wnoszenia do budynków broni, amunicji, materiałów wybuchowych i innych środków niebezpiecznych. Osoby odpowiedzialne za ochronę fizyczną sądów uzyskają możliwość przeglądania zawartości bagaży i odzieży osób w razie podejrzenia, że wnoszą lub posiadają przedmioty niebezpieczne. Jeśli sądowy petent odmówi poddania się czynności przeglądania bagażu lub będzie posiadał przedmioty i substancje niebezpieczne, których nie odda do depozytu, pracownik ochrony będzie mógł odmówić mu wejścia do sądu.