We wtorek wieczorem TVN24 potwierdziła, że w środę o godzinie 11 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się zaprzysiężenie sędziów do Sądu Najwyższego.

Przypomnijmy, iż w poniedziałek Krajowa Rada Sądownictwa przesłała Andrzejowi Dudzie uchwały z rekomendacjami do Sądu Najwyższego.

Kandydatury KRS przesłała wbrew tymczasowemu zakazowi wdrażania uchwał KRS wydanemu tydzień temu przez Naczelny Sąd Administracyjny. Dotyczy on wprost czterech kandydatów negatywnie zaopiniowanych przez KRS, których NSA przywrócił do gry w konkursie na sędziów SN.

Co więcej, KRS przesłała je prezydentowi wbrew wcześniej prezentowanemu stanowisku, że będzie respektować stanowisko NSA i wstrzyma procedurę naboru wszystkich 28 sędziów do czasu rozpatrzenia odwołań negatywnie ocenionych kandydatów (bo tylko oni się odwołują).

Jutrzejsze powołanie sędziów SN uprzedzi także decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który rozpatruje właśnie wniosek Komisji Europejskiej o zamrożenie powołań sędziowskich w SN - podaje RMF FM.