Reklama

Jak działa zabezpieczenie Luksemburga

- Zabezpieczenie nie podlega zaskarżeniu i jest natychmiast wykonane, ale nie ma bezpośrednich sankcji za jego niewdrożenie – mówi prof. Robert Grzeszczak z Katedry Prawa Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie dla "Rzeczpospolitej".

Aktualizacja: 21.10.2018 22:36 Publikacja: 19.10.2018 15:22

Jak działa zabezpieczenie Luksemburga

Foto: Fotolia

- Uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązała Polskę do natychmiastowego zawieszenia przepisów nowe ustawy o SN dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. Czy nie zbyt szybko zapadło zabezpieczenie? – I jak takie zabezpieczenia Trybunału Sprawiedliwości działają, jak winny być wdrażane, panie profesorze?

- Wniosek o zarządzenie środków tymczasowych został owszem uwzględniony przed złożeniem uwag przez Polskę, a zatem bardzo szybko. To jest jednak dopuszczalne. Ponieważ środki te mają różny charakter to też nie ma jednego sposobu ich zastosowania przez państwo. W tym wypadku sprawa jest jasna - należy nie stosować przepisów zmienianych nową ustawą o SN w kwietniu 2018, czyli trzeba powrócić do stanu sprzed kwietnia 2018.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Cudzoziemcy
Nielegalni migraci z Afganistanu dostaną od państwa zadośćuczynienie
Prawo karne
Trzej lekarze usłyszeli wyrok w głośnej sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Biznes
Dostępność cyfrowa - nowe przepisy o e-handlu zmienią internetowy biznes
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Reklama
Reklama