Jak działa zabezpieczenie Luksemburga

- Zabezpieczenie nie podlega zaskarżeniu i jest natychmiast wykonane, ale nie ma bezpośrednich sankcji za jego niewdrożenie – mówi prof. Robert Grzeszczak z Katedry Prawa Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie dla "Rzeczpospolitej".

Aktualizacja: 21.10.2018 22:36 Publikacja: 19.10.2018 15:22

Jak działa zabezpieczenie Luksemburga

Foto: Fotolia

- Uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązała Polskę do natychmiastowego zawieszenia przepisów nowe ustawy o SN dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. Czy nie zbyt szybko zapadło zabezpieczenie? – I jak takie zabezpieczenia Trybunału Sprawiedliwości działają, jak winny być wdrażane, panie profesorze?

- Wniosek o zarządzenie środków tymczasowych został owszem uwzględniony przed złożeniem uwag przez Polskę, a zatem bardzo szybko. To jest jednak dopuszczalne. Ponieważ środki te mają różny charakter to też nie ma jednego sposobu ich zastosowania przez państwo. W tym wypadku sprawa jest jasna - należy nie stosować przepisów zmienianych nową ustawą o SN w kwietniu 2018, czyli trzeba powrócić do stanu sprzed kwietnia 2018.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr