Jak działa zabezpieczenie Luksemburga

- Zabezpieczenie nie podlega zaskarżeniu i jest natychmiast wykonane, ale nie ma bezpośrednich sankcji za jego niewdrożenie – mówi prof. Robert Grzeszczak z Katedry Prawa Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie dla "Rzeczpospolitej".

Aktualizacja: 21.10.2018 22:36 Publikacja: 19.10.2018 15:22

Jak działa zabezpieczenie Luksemburga

Foto: Fotolia

- Uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązała Polskę do natychmiastowego zawieszenia przepisów nowe ustawy o SN dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. Czy nie zbyt szybko zapadło zabezpieczenie? – I jak takie zabezpieczenia Trybunału Sprawiedliwości działają, jak winny być wdrażane, panie profesorze?

- Wniosek o zarządzenie środków tymczasowych został owszem uwzględniony przed złożeniem uwag przez Polskę, a zatem bardzo szybko. To jest jednak dopuszczalne. Ponieważ środki te mają różny charakter to też nie ma jednego sposobu ich zastosowania przez państwo. W tym wypadku sprawa jest jasna - należy nie stosować przepisów zmienianych nową ustawą o SN w kwietniu 2018, czyli trzeba powrócić do stanu sprzed kwietnia 2018.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt