Reklama
Rozwiń

Zapytanie o likwidację sądów

Do 4 stycznia prezesi sądów okręgowych i apelacyjnych, w których okręgu będą likwidowane najmniejsze sądy rejonowe, mają czas na zajęcie stanowiska w tej sprawie

Publikacja: 24.12.2011 03:56

Zapytanie o likwidację sądów

Foto: Fotorzepa

Ministerstwo Sprawiedliwości chce poznać odpowiedź na pytanie, czy jest poparcie dla jego stanowiska, czy też nie, i jakie są na to argumenty.

O wynikach prac specjalnego zespołu w ministerstwie, który zaplanował zmiany na mapie sądów rejonowych, pisaliśmy na łamach „Rz" 6 grudnia. Informowaliśmy wtedy o planach resortu dotyczących likwidacji 108 sądów rejonowych. Chodziło o najmniejsze jednostki w kraju, czyli o takie, które zatrudniają do 12 sędziów.

Ostatnio ministerstwo jeszcze zmieniło plany i dołożyło do reorganizacyjnej listy kolejne sądy (zatrudniające do 14 sędziów). W sumie liczba placówek zaplanowanych do likwidacji ma wynieść 122.

Grzegorz Wałejko, wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialny za sądownictwo, potwierdza, że pisma do prezesów sądów okręgowych i apelacyjnych właśnie zostały wysłane. Ci po konsultacji z prezesami jednostek proponowanych do likwidacji mają teraz czas na

przedstawienie swojego stanowiska w sprawie likwidacji. Najlepiej znają lokalne uwarunkowania i możliwości komunikacyjne na swoim terenie.

Fakt, że resort chce poznać opinie prezesów, nie oznacza, by na skutek ich sprzeciwu zrezygnował z projektu.

– To bardzo poważny projekt i nie zakładamy wycofania się z reorganizacji – zapewnia minister  Wałejko.

Zmiany na mapie sądów nie oznaczają, że mieszkańcy miejscowości, w których dziś jednostki te funkcjonują, będą mieli dalej do wymiaru sprawiedliwości. Tam bowiem, gdzie sąd zostanie zlikwidowany, powstaną zamiejscowe wydziały cywilne, karne czy ksiąg wieczystych. Będą oszczędności dzięki ograniczeniu liczby etatów prezesów, ich zastępców, kierowników wydziałów czy dyrektorów sądów, a jednocześnie nie utrudni się obywatelom dostępu do sądu.

Utworzenie zamiejscowych ośrodków zamiast sądu rejonowego ma też lepiej zorganizować pracę sędziów. Jeżeli któryś będzie miał do rozpoznania mało spraw w swoim ośrodku, to przez część tygodni będzie orzekał w macierzystym sądzie rejonowym. Dziś to niemożliwe.

 

więcej w serwisie:

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono