Został pan właśnie wybrany na nowego przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa. Sytuacja w środowisku jest napięta. Sędziowie składają skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ?w Strasburgu w sprawie zamrożonych pensji. Od lat trudno im się porozumieć z ministrem sprawiedliwości. Co dla pana na początek kadencji będzie najważniejsze?
Roman Hauser:
Dobra współpraca ze wszystkimi organami władzy państwowej. Tylko taka pozwoli na wypracowanie spójnych zasad działania, a te z kolei na realizację podstawowego zadania sądownictwa czyli zapewniania obywatelom prawidłowej realizacji prawa do sądu. Prawo do szybkiego, sprawiedliwego i mądrego wyroku jest niezwykle ważnym elementem demokratycznego państwa prawa. I takie musimy obywatelom zapewnić
Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa nakłada ?na radę wiele zadań. Które z nich uważa pan za najważniejsze?
Stanie na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. To podstawowe zadanie, które zresztą nakłada na radę nasza konstytucja. Od lat mamy w pełni niezawisłe sądy, ale tej wartości musimy nieustannie strzec. Dla każdego z nas niezależny sąd, całkowicie uwolniony ?od jakichkolwiek nacisków, to ogromna wartość.