Reklama
Rozwiń

Nowy przewodniczący KRS: Rada jest dla sędziów

W przypadku poważnych przewinień sądy dyscyplinarne wymierzają surowe kary, w tym kary złożenia z urzędu sędziego. W ciągu ostatnich pięciu lat takie kary orzeczono wobec 13 sędziów, co stanowi blisko 6 proc. orzeczonych - podkreśla Dariusz Zawistowski.

Aktualizacja: 28.11.2015 07:29 Publikacja: 28.11.2015 07:05

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Rz: Został pan właśnie wybrany na nowego przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa. Mając na uwadze trudne dla wymiaru sprawiedliwości czasy, czeka pana nie lada zadanie. Nowy minister sprawiedliwości mówi o wzmocnieniu nadzoru nad sądami. Jako przewodniczący Rady będzie pan musiał bronić silnej i niezawisłej pozycji sądów i sędziów...

Dariusz Zawistowski, nowo wybrany przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa: Konstytucja przewiduje, że Krajowa Rada Sądownictwa stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Jest zatem oczywiste, że Rada i jej przewodniczący mają obowiązek przeciwdziałać rozwiązaniom, które godziłyby w niezależność sądów czy niezawisłość sędziów. Gdyby takie propozycje się pojawiły, Krajowa Rada Sądownictwa powinna podjąć wszelkie dopuszczalne i zgodne z prawem działania, by zapobiec ich wprowadzeniu.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono