Krajowa Rada Sądownictwa jako członek Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) bierze udział w działaniach zespołu zajmującego się problematyką niezależności sądownictwa. W ramach tych prac przygotowana została elektroniczna ankieta dotycząca niezawisłości sędziowskiej, której adresatem są sędziowie. Jej wypełnienie zajmuje od 5 do 10 minut. Jest anonimowa i dostępna w języku polskim.

Pierwsze pytanie brzmi: Czy w ciągu ostatnich dwóch lat wywierano na mnie niestosowną presję, by w określony sposób rozstrzygnąć sprawę bądź podjąć rozstrzygnięcie w toku postępowania w danej sprawie. Kolejne 17 pytań dotyczy m.in. przyjmowania łapówek, zasad powoływania i awansowania, wynagradzania, przyznawania spraw, a także wpływania na wyrok przez media społecznościowe czy wywierania nacisku przez kierownictwo sądu.

Na większość pytań można odpowiedzieć: zdecydowanie nie, raczej nie, ciężko powiedzieć, raczej tak i zdecydowanie tak. Z tym że niezależność sędziów w swoim kraju należy ocenić w skali od 1 do 10.

Autorzy ankiety proszą o podanie nazwy kraju, w którym orzekają jako sędziowie. Wyniki ankiety zostaną zaprezentowane z podziałem na poszczególne kraje.

Europejska Sieć Rad Sądownictwa powstała w 2004 r. w Rzymie. Zrzesza rady sądownictwa oraz niezależne od władzy wykonawczej i ustawodawczej instytucje działające na rzecz niezależności sądów oraz niezawisłości sędziów w krajach UE. Krajowa Rada Sądownictwa jest członkiem-założycielem tej organizacji. Główne cele ENCJ to współpraca rad sądownictwa oraz sędziów z państw UE i państw starających się o akcesję; wymiana doświadczeń dotyczących organizacji sądownictwa oraz funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.