W 2002 prace Jana Simona pojawiły się na wystawie młodej polskiej sztuki [link=http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/wy_wy_look_at_me_novart2002]novart.pl[/link] w krakowskim [link=http://bunkier.art.pl/]Bunkrze Sztuki[/link]. Od tego czasu Simon uczestniczył w kilku zbiorowych wystawach polskich i zagranicznych. Miał również wystawy indywidualne.
Jan Simon tworzy filmy i instalacje interaktywne, wykorzystuje często motywy z gier komputerowych. Inspiracji szuka również w internecie. Nie skończył szkoły artystycznej, jest psychologiem i socjologiem. Współpracuje z Korporacją Ha!art. W latach 2001-2002 był jej redaktorem.
Artysta zainicjował i przygotował wystawę Młodej Sztuki Polskiej na Madagaskarze. Relacje z wyprawy i przygotowań do wystawy opisał na [link=hhttp://www.rokpolskinamadagaskarze.blog.pl/]blogu[/link]: "Jutro o 11 rano otwieram wystawę. Wszystko już w miarę gotowe, kupiłem nawet wino i 20 chińskich kieliszków. Rozkleiłem kilkanaście plakatów i rozesłałem informacje do kilku gazet, ale niestety po angielsku, także pewnie gdzieś to przepadło. Zobaczymy ile ludzi przyjdzie".
W listopadzie 2009 r. Janek Simon zaprezentuje w Londynie w ramach Poland Street Underground pracę „VJ Robot miksujacy jedynkę i dwójkę” (2007, ang. „VJ Robot Mixing One and Two”), za którą w 2007 roku otrzymał prestiżową nagrodę Deutsche Banku „Spojrzenia”. Instalacja składa się z miksera video, dwóch anten i dwóch telewizorów, i przedstawia pokawałkowany obraz nałożonych na siebie równocześnie dwóch kanałów TVP 1 i TVP 2. W stolicy Anglii artysta wykorzysta sygnał dwóch kanałów BBC, zakłócając w ten zebranym w Vinyl Factory widzom odbiór przekazu brytyjskich mediów.
Czytaj więcej: