Wnętrza Zamku Książ jeszcze wspanialsze

W Zamku Książ udostępniono zwiedzającym odremontowane sale na II piętrze. Nową ekspozycje wzbogaciły barokowe obrazy, wyroby majolikowe z Florencji, meble z XVII i XVIII wieku, przekazane przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Publikacja: 13.07.2020 17:00

Zamek Książ w Wałbrzychu to jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce o długiej burzliwej historii. Wzniesiony w XIII wieku przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I, od wieku XVI był przez 400 lat własnością rodu von Hochberg. Ostatni właściciele - Jan Henryk XV – hrabia von Hochberg książę von Pless i jego słynąca z urody małżonka księżna Daisy należeli do najbardziej znaczących rodzin arystokratycznych w Niemczech. W 1941 roku niemieckie władze nazistowskie skonfiskowały rezydencję. Po wojnie renowację zamku rozpoczęto w latach 70. XX wieku. Znaczna część jego obecnego wyposażenia pochodzi z różnych dolnośląskich pałaców.

Współpraca z Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Zamku Książ w Wałbrzychu zainicjowana przed 5 laty, zaczęła nowy rozdział w przywracaniu przedwojennego splendoru wnętrzom Zamku, prowadząc do otwarcia wystawy „Metamorfozy Zamku Książ” w 2015 roku z licznymi depozytami wrocławskiego MNWr, w tym obrazami z dawnej kolekcji Hochbergów.

W tym roku Muzeum przekazało Zamkowi Książ kolejne dzieła sztuki.

- Różnorodność tych zabytków ma za zadanie dopełnić wyjątkowy charakter wnętrz – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. - Miejsca, które jest wspomnieniem dawnej rezydencji ich światłych i majętnych właścicieli – Hochbergów – oraz jedną z największych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku. Wreszcie miejsca, które na naszych oczach przekształca się w prawdziwe muzeum.

Malarstwo reprezentuje XVIII-wieczny obraz „Budowa pałacu” nieznanego włoskiego malarza, należący do historycznej kolekcji Hochbergów. Dzieło zalicza się do klasycznego w sztuce Italii gatunku zwanego capriccio (weduta fantastyczna lub kaprys architektoniczny), który wyróżniał się zestawieniem realnych i fantazyjnych budowli w wymyślonych lub prawdziwych krajobrazach.

Obraz znajdował się w posiadaniu Hochbergów do lat 40., kiedy to administracja hitlerowska przekazała go do ówczesnego Schlesisches Museum der bildenden Künste we Wrocławiu. Po wojnie został przekazany przez Referat Muzeów i Ochrony Zabytków miasta Wrocławia do zbiorów Muzeum Państwowego we Wrocławiu (Narodowego od 1970 roku).

Drugi obraz, który wzbogacił teraz nową ekspozycję to „Tymoteusz z Listry ze swoją babcią Lois”, późnobarokowa replika z XVIIII wieku znakomitego malowidła ucznia Rembrandta – Willema Drosta (1633–1659) z około 1650 roku. Malarz wzorował się na słynnym dziele swojego nauczyciela „Hannah z synem Samuelem”. Oryginał obrazu Drosta znajduje się dzisiaj w Ermitażu w St. Petersburgu, gdzie przez długi czas uchodził za dzieło Rembrandta.

Sztukę włoską reprezentują również dwa dzieła florenckiej manufaktury wyrobów majolikowych Ulissa Cantagallego z końca XIX wieku – kopie klasycznych pierwowzorów florenckiego Quattrocenta. Jedna z majolik przedstawia „Klęczące Anioły” według fresku Benozzo Gozzolego z Palazzo Medici-Riccardi we Florencji. A druga Marię z Dzieciątkiem – relief wzorowany na dziele ze słynnego warsztatu Luki della Robbia.

Dopełnieniem obrazów i majolik są piękne meble: XVII-wieczne krzesło i fotel, pochodzące najprawdopodobniej z Zamku Książ, XVIII-wieczna włoska skrzynia i łóżko krakowskie z XIX wieku.

Nową ekspozycję na zmodernizowanym piętrze Zamku Książ można zwiedzać wraz z trasą biegnącą m.in. przez sale reprezentacyjne oraz najstarszą średniowieczno-renesansową część zamku z Holem Myśliwskim i Czarnym Dziedzińcem, Salą Rycerską, Salą Konrada, zwana kiedyś małą salą balową oraz wystawą „Metamorfozy Zamku Książ”.

 

Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne