Rusza Warsaw Gallery Weekend

W piątek rusza Warsaw Gallery Weekend. Uczestniczy w nim ponad 20 stołecznych galerii i 60 artystów.

Aktualizacja: 25.09.2015 13:42 Publikacja: 25.09.2015 08:00

Po raz piąty spędzimy trzy wyjątkowe dni ze sztuką, otwierające nowy sezon artystyczny . Najlepsze stołeczne galerie zapraszają na wernisaże, spotkania z twórcami, oprowadzania kuratorskie, pokazy filmowe, promocje książek, koncerty.

Warsaw Gallery Weekend to okazja do bezpośredniego kontaktu przede wszystkim z polskimi artystami wszystkich generacji. Z gwiazdami o uznanej pozycji i młodymi, wchodzącymi dopiero na rynek. Co roku Warsaw Gallery Weekend przyciąga ponad 10 tysięcy gości nie tylko z Polski, ale i ze świata.

Na wydarzenie zapowiada się wystawa „Dziś dajemy wam tylko pamięć" Piotra Uklańskiego w Fundacji Galerii Foksal. Artystę interesują różnorodne problemy: pop-kultury, globalne i polskie. W swoje działania artystyczne lubi wpisywać prowokację (pamiętni „Naziści" w Zachęcie). Czy tym razem także po nią sięgnie, przekonamy się piątkowy wieczór.

Galeria Propaganda na wystawie „Złoty strzał" przypomina z kolei znakomity duet artystyczny - Marka Kijewskiego (zmarłego w 2007 roku) i Małgorzatę Malinowską, twórców ironicznych rzeźb z niekonwencjonalnych materiałów, np. klocków LEGO, czy kolorowych cukierków „malinek". W galerii Monopol zobaczymy pokaz „wyreżyserowany" przez Roberta Kuśmirowskiego, na który składają prace wybitnych, nieżyjących już artystów: Jacka Sempolińskiego i Mikołaja Smoczyńskiego oraz przedstawiciela młodej generacji, którzy jak jego poprzednicy wychodzi poza tradycyjne ramy obrazu

Inspiracją nowych prac Roberta Maciejuka (obrazów i obiektów), prezentowanych w Galerii Le Guern jest rycina „Ceremonie religijne praktykowane przez ludzi z Gwinei" pochodząca z książki z 1790 roku. Radek Szlaga w Leto Gallery snuje z kolei malarską opowieść „All the Brutes" pod wpływem „Jądra ciemnośći" Josepha Conrada

Podczas Warsaw Gallery Weekend warto także odwiedzić inne galerie: Raster, Asymetrię, BWA Warszawa, Czułość, Dawid Radziszewski, Fundację Archeologia Fotografii, Fundację Arton, Fundację Profile, Galeria m2, Kasia Michalski Gallery, Kohana, lokal_30, Lookout Gallery, Piktogram, Pola Magnetyczne, Starter i Stereo.

Program weekendu jest bardzo bogaty w imprezy towarzyszące. Sobotę możemy zacząć od śniadania z Józefem Robakowskim w lokalu_30 (ul. Wilcza 29a/12, godz. 12). Tego samego dnia trzy galerie - Raster, lokal_30, Kasia Michalski Gallery - zapraszają rodziców z dziećmi na wspólne zwiedzanie pod hasłem SPOTLIGHT KIDS ( godz. 12-14; zapisy@spotlightkids.pl). Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego proponuje specjalne oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Figury retoryczne. Warszawska rzeźba architektoniczna 1918-1970" (godz.12). Można także dołączyć do spaceru po galeriach z Maxem Cegielskim (godz. 14-16; komunikacja@szustow.com) albo wybrać się do Centrum Sztuki Współczesnej na dyskusję „FIRST WE TAKE MANHATANN", poświęcona sztuce polskiej w kontekście globalnym, zorganizowana przez „Art & Business" oraz Culture.pl (godz. 15). Uczestniczy w niej Sara Douglas, redaktorka naczelna nowojorskiego ARTnews i Łukasz Gorczyca z galerii Raster.

Po południu mamy jeszcze do wyboru - performance Wojtka Ziemilskiego „4'33'': Młode Pokolenie" ( galeria XS przy ul. Narbutta 27a, godz. 17-17:30) lub spotkaniem z Pawłem Kwiekiem (Fundacja Arton Miedziana 11, godz.18).

W niedzielę Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza rodziny z dziećmi na warsztaty w przestrzeni wystawy „Trasa Muzeum – Zalew Zegrzyński. Estrada sztuki nowoczesnej" (godz. 11 i 13) O godz. 13 spod Studia MDM – nowej przestrzeni Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (przy Marszałkowskiej 9/15) wyruszy parada, przygotowana w ramach „Akcji PRL" przez duet Udi Edelman & Omer Krieger. (Finał na Placu Defilad o godz. 15).

Weekend zakończy pokaz filmu „Leksykon osobisty Marka Kijewskiego i Małgorzaty Malinowskiej" w Propagandzie (Foksal 11, godz. 16-18). A ponadto codziennie w przestrzeni publicznej przy ul. Karmelickiej 2b artyści rezydencji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prowadzą specjalną akcję interwencyjną . I trwa pokaz legendy polskiej fotografii - Tadeusza Rolkego w Instytucie Awangardy przy al. Solidarności 64/118.

Partnerami Weekendu 2015 są: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Instytut Adama Mickiewicza, Muzeum Narodowe w Warszawie wraz z Królikarnią, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki z Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych.

Po raz piąty spędzimy trzy wyjątkowe dni ze sztuką, otwierające nowy sezon artystyczny . Najlepsze stołeczne galerie zapraszają na wernisaże, spotkania z twórcami, oprowadzania kuratorskie, pokazy filmowe, promocje książek, koncerty.

Warsaw Gallery Weekend to okazja do bezpośredniego kontaktu przede wszystkim z polskimi artystami wszystkich generacji. Z gwiazdami o uznanej pozycji i młodymi, wchodzącymi dopiero na rynek. Co roku Warsaw Gallery Weekend przyciąga ponad 10 tysięcy gości nie tylko z Polski, ale i ze świata.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce