Ich autorem jest nieżyjący już były więzień KL Auschwitz Jan Baraś-Komski. Kolekcję przekazał do Oświęcimia Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Pinnellas Park na Florydzie. Nie są to pierwsze prace tego artysty w zbiorach muzeum, wcześniej od niego samego otrzymało 86 obrazów.

– To bardzo cenna dla nas kolekcja – podkreśla dr Igor Bartosik, kierownik działu zbiorów muzeum. – Prace Jana Barasia-Komskiego nie tylko dokumentują, jak wyglądało życie więźniów w obozie koncentracyjnym. Autor świetnie potrafił też pokazać ich stan emocjonalny: bezsens codziennego życia, zagubienie, strach, ból, głód.

Prace Barasia-Komskiego to jedna z największych kolekcji autorstwa byłych więźniów Auschwitz, jaką ma oświęcimskie muzeum. Część jego obrazów znajdzie się na wystawie w dawnej obozowej kuchni, a także w przygotowywanej nowej ekspozycji stałej.

Jan Baraś-Komski (1915 – 2002) był absolwentem krakowskiej ASP, przed wojną pracował przy konserwacji zabytków. Aresztowany przez Niemców w kwietniu 1940 roku przy próbie ucieczki na Węgry, pierwszym transportem (i z numerem 564) trafił do Auschwitz.

W grudniu 1942 roku dokonał brawurowej ucieczki z obozu. Ale wkrótce, zatrzymany podczas łapanki w Krakowie pod innym nazwiskiem, znów został osadzony w Auschwitz, a potem trafił do innych obozów niemieckich. Po wojnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie m.in. współpracował jako grafik z gazetą „The Washington Post”.