Jest to obliczony na parę lat program przekształcenia czterech domów biograficznych – Domu Jana Matejki, Domu Józefa Mehoffera, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem – oddziałów muzeum – w żywe i atrakcyjne centra wiedzy o życiu i twórczości czterech wielkich polskich artystów.
„Reaktywacja” zakłada więc z jednej strony użycie nowoczesnych metod wystawienniczych, m.in. multimediów, a z drugiej – zgromadzenie i naukowe opracowanie wszelkich informacji o artyście i jego dziele.
Dzięki pomocy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa i ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz PZU, PKO BP i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych mogliśmy udostępnić publiczności rezultaty pierwszego etapu realizacji tego projektu w Domu Jana Matejki.
W pięknie wyremontowanej kamienicy frontowej przedstawiamy Matejkę jako artystę, kolekcjonera, pedagoga, osobę prywatną. W pracowni na trzecim piętrze zaaranżowano rodzaj na poły multimedialnego, na poły wykorzystującego oryginalne rekwizyty malarskie widowiska – impresji mającej na celu przybliżenie widzowi aktu twórczego, kiedy to w wyobraźni malarza konkretyzowała się wizja obrazów, zwłaszcza tych najsłynniejszych wielkoformatowych płócien, których nie mieści mała kamienica – dwa z nich Muzeum prezentuje w Galerii w Sukiennicach.
Obok zasygnalizowana została paroma eksponatami już ponadstuletnia, lecz wciąż żywotna recepcja twórczości autora „Stańczyka”, której muzeum poświęciło przed 15 laty dwie wielkie wystawy. Tu też znalazła się – niestety na razie nieukończona – instalacja młodego artysty Marcina Chlandy, który swoiście komentuje dzieło Matejki w ramach naszego projektu „Artysta w Muzeum”.