Polski design podbija świat

Andie MacDowell nosi biżuterię z łowickimi wzorami. Nasza sztuka ludowa przeżywa renesans - pisze Jacek Cieślak

Publikacja: 12.01.2012 17:58

„Granice" wystawy „Polska! Folk"/„Polska! Year", Belfast 2010. Fot. Piotr Sikora, Piotr Bondarczyk

„Granice" wystawy „Polska! Folk"/„Polska! Year", Belfast 2010. Fot. Piotr Sikora, Piotr Bondarczyk

Foto: materiały prasowe

Wyobraźmy sobie, że spotykamy na koktajlu amerykańską aktorkę promującą kosmetyki L'Oreal – tymczasem okazuje się żywą reklamą łowickich motywów. Urodę Andie podkreśla bowiem biżuteria nawiązująca do polskiego haftu, oprawiona w srebrne tamborki, czyli miniatury obręczy, na jakich haftują panie pod Łowiczem.

Cyraneczka w Japonii

To nie fikcja: MacDowell polubiła polskie wzory dzięki rękodziełu Anny Orskiej. Jej ozdoby kupiła również Anna Maria Jopek. Wokalistka wróciła właśnie z koncertów w tokijskim Blue Note w związku z wydaniem CD "Haiku", m.in. z polskimi motywami ludowymi.

– Kiedy podczas spotkań z zagranicznymi wykonawcami mam obawę, czy potrafimy się porozumieć, rozkładam na pulpicie nuty "Cyraneczki" – powiedziała "Rz" Anna Maria Jopek. – W Japonii okazało się, że japońscy artyści wirują w oberku jak my wszyscy.

– Ludowe motywy mogą się nam czasami wydawać siermiężne – mówi Anna Orska, jedna z bohaterek cyklu "Tradycja nie umiera" o renesansie polskiej sztuki ludowej emitowanego w każdą sobotę o godz. 14 w TVP Info. – Wystarczy jednak to, co tradycyjne, oprawić we współczesny sposób i staje się na nowo piękne. Inspiracje znalazłam w Łowiczu. Jeździłam tam, żeby podziwiać wyjątkowy dwustronny haft bez supełków.

Wiele wskazuje na to, że spełnia się marzenie Stanisława Witkiewicza o stworzeniu polskiego narodowego stylu opartego na ludowości. Peerelowska Cepelia nie zabiła sztuki etnicznej, a dziś rozwijają ją młodzi polscy twórcy nagradzani w Europie.

Kreatorka mody Paulina Palian wróciła do folku dzięki wyjazdowi do Londynu.

– Jedną nogą byłam już w tamtej rzeczywistości, gdy zauważyłam, że wielu przyjezdnych rówieśników eksponuje swoją tradycję w modzie – powiedziała. – Zaczęłam się zastanawiać nad polskością. Wróciłam do niej.

Paulina Palian ubiera Sistars.

– Zachwyciłam się kolekcją Palian opartą na łowickich wzorach, lansowaną przez czarnoskóre modelki – mówi Natalia Przybysz.

Katarzyna Herman-Janiec jest obecna na rynkach francuskim, niemieckim i fińskim.

– Na wakacje jeździłam do babci w Góry Świętokrzyskie – powiedziała. Ale czerpie z wielu regionów. Jej popisową formą stała się lampa She: klosz jest nowoczesnym przetworzeniem łowickich pasiaków. Zaprojektowała też przezroczyste, pleksiglasowe krzesło Zako inspirowane góralskim zydlem.

– Wszyscy pamiętamy z mieszkań naszych dziadków, rodziców albo przyjaciół tradycyjne serwety, bo leżały pod telefonem albo pod telewizorem – mówi Artur Puszkarewicz. – Proponujemy je w nowej kolorystyce i skali – jako dywany.

Filc jest trendy

Aneta Larysa Knap pochodzi z Podhala i ubiera m.in. Stanisława Karpiela-Bułeckę.

– Jako młoda dziewczyna buntowałam się przeciwko ludowej modzie – mówi. – Odrzuciłam ją, ale jest jak bumerang: wróciła. Teraz staram się zbudować na niej polską markę.

Żywą reklamą swoich prac jest wokalistka Marysia Sadowska.#Nosi bluzy folkie-jazzy z motywami wycinanek.

– Jesteśmy zalewani przez kulturę anglosaską, dlatego musimy się wyróżnić – powiedziała. – Chcę teraz połączyć polskie etno z elementami kaset i płyt winylowych. Marzą mi się taka kurtka snowboardowa i śpioszki w góralskie parzenice.

Etnohitem są ostatnio filcowe torebki Małgorzaty Kotlonek.

– Inspirowałam się wycinkami taty i nie spodziewałam się takiego sukcesu – mówi. Jego miarą jest to, że na rynku pojawiły się podróbki.

W sobotę odcinek o designie, w kolejne zaś – o sile tradycji w kuchni, architekturze, streetarcie, malarstwie i tańcu.

Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu