Autorem muralu jest hiszpański artysta Escif. Jego praca pod tytułem „Opór” przedstawia… kaloryfer.
Escif jest artystą uznanym wi świecie. Jako jeden z nielicznych, skupia się tylko i wyłącznie na pracy na ulicy. Tworzy na niej zarówno murale, jak i mniejsze prace. Uważa, że przeniesienie twórczości w przestrzeń galerii zabiłoby jego sztukę.
Na ulicach Walencji, z której pochodzi, znaleźć można dziesiątki jego dzieł. Choć często realizowane są nielegalnie, poruszają istotne tematy społeczne. Krytykuje w nich między innymi kapitalizm i konsumpcjonizm.
Escif słynie głównie z przeskalowanych przedmiotów, które maluje na ścianach budynków. Co ma przekazać kaloryfer stworzony przez niego na ścianie jednej z praskich kamienic? Escif wnikliwie zgłębił historię dzielnicy i miasta, odwiedził między innymi Muzeum Pragi oraz Muzeum Powstania Warszawskiego, dużo spacerował i obserwował Warszawę zanim rozpoczął pracę nad muralem.
- Warszawska dzielnica Praga była jednym z ośrodków oporu podczas drugiej wojny światowej. Niektóre budynki w tej dzielnicy mają historię wypisaną na swoich ścianach, widzimy na nich dziury po kulach oraz bombach - mówi Escif. - Te budynki przetrwały okupację nazistów, potem okupację sowiecką a teraz muszą zmierzyć się z nowa okupacją - kapitalizmem, który poprzez rewitalizację tego obszaru, próbuje zniszczyć stare fasady i rozpocząć proces gentryfikacji - zaznacza i dodaje, że jego mural pod tytułem „Opór” ma zagrzewać do stawiania oporu wobec globalizacji i przetrwania. - Tak jak wielki kaloryfer pozwala uporać się z ciężką zimą – wyjaśnia Escif.