Marlena Pecyna: SLAPP, czyli o nadużyciu prawa do sądu

Współcześnie SLAPP przybierają coraz bardziej agresywne, a jednocześnie zawoalowane formy. Tym większe znacznie ma więc właściwe zakresowo wdrożenie unijnej dyrektywy w tej sprawie.

Publikacja: 11.12.2024 05:00

Marlena Pecyna: SLAPP, czyli o nadużyciu prawa do sądu

Foto: Adobe Stock

Przyjęta 11 kwietnia 2024 r. dyrektywa nr 2024/1069 w sprawie ochrony osób, które angażują się w debatę publiczną, przed oczywiście bezzasadnymi roszczeniami lub stanowiącymi nadużycie postępowaniami sądowymi („Strategic lawsuits against public participation” – dalej: SLAPP), jest jedną z najdonioślejszych i trudniejszych do wdrożenia z punktu widzenia systemowych gwarancji proceduralnych, ochrony praw podmiotowych czy dóbr prawnie chronionych. Wartością chronioną w szczególnej regulacji SLAPP jest debata publiczna sensu largo, która może przejawiać się w wyrażaniu publicznego stanowiska przez osoby fizyczne lub prawne czy to poprzez wykonywany zawód, działalność lub aktywność, czy też niezależnie od takiego związku. Chodzi o ochronę wolności głoszenia poglądów, sztuki, nauki, ale także wolność zgromadzeń w celu udziału w debacie publicznej.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Ostrożnie z tym mobbingiem
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Rzecz o prawie
Jarosław Gwizdak: Sądowe podróże kształcą
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Szukając lidera
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Nie mylić kancelarii z cyrkiem
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Rzecz o prawie
Paweł Rygiel, Andrzej Kadzik: Dialog receptą na kryzys
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej