Łukasz Guza: Cyfrowość w ryzach

Może niepokoić, że państwo tak długo zwleka ze skuteczną obroną obywateli przed arbitralnymi decyzjami technologicznych gigantów. Chodzi przecież o podstawowe wolności.

Publikacja: 20.03.2024 02:01

Łukasz Guza: Cyfrowość w ryzach

Foto: Adobe Stock

Nietrudno o wrażenie, że najnowsze wydanie „Rzeczy o prawie” sponsoruje sztuczna inteligencja. Czytelnik dowie się, jak radzą sobie z nią, albo jak chcą ją okiełznać organy nadzoru konkurencji. Piszemy też, że sztuczna inteligencja już pomaga przeszukiwać rejestry znaków towarowych i oceniać zasadność opatentowania wynalazku.

Szerzej rozumiana cyfrowość zdominowała jednak nie tylko wydanie naszego tygodnika, ale też mocno wpłynęła na publiczną dyskusję o prawie w minionym tygodniu. Stało się tak m.in. po wyroku warszawskiego Sądu Okręgowego z 13 marca 2024 r., dotyczącego usuwania treści i blokowania kont na Facebooku. W przełomowej sprawie wytoczonej przez polską organizację non-profit sąd przychylił się do jej twierdzeń. Uznał, że Meta, właściciel m.in. Facebooka i Instagrama, nie może arbitralnie decydować o blokowaniu. Nakazał przywrócenie wszystkich usuniętych kont, stron i grup, a także publikację przeprosin stwierdzających, że blokada treści naruszyła dobra osobiste, czyli wolność słowa i swobodę komunikowania się.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Małgorzata Kurzynoga: Przepisy o luce płacowej wprowadzą rewolucję w ogłoszeniach o pracę
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Tymczasowe aresztowanie ma być tymczasowe
Rzecz o prawie
Anna Nowacka-Isaksson: Donos, położniczka i dorabianie
Rzecz o prawie
Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Co wynik ostatnich wyborów wskazuje prawnikom?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Rzecz o prawie
Jarosław Gwizdak: Postawić krzyżyk. Na papierze