Łukasz Guza: Cyfrowość w ryzach

Może niepokoić, że państwo tak długo zwleka ze skuteczną obroną obywateli przed arbitralnymi decyzjami technologicznych gigantów. Chodzi przecież o podstawowe wolności.

Publikacja: 20.03.2024 02:01

Łukasz Guza: Cyfrowość w ryzach

Foto: Adobe Stock

Nietrudno o wrażenie, że najnowsze wydanie „Rzeczy o prawie” sponsoruje sztuczna inteligencja. Czytelnik dowie się, jak radzą sobie z nią, albo jak chcą ją okiełznać organy nadzoru konkurencji. Piszemy też, że sztuczna inteligencja już pomaga przeszukiwać rejestry znaków towarowych i oceniać zasadność opatentowania wynalazku.

Szerzej rozumiana cyfrowość zdominowała jednak nie tylko wydanie naszego tygodnika, ale też mocno wpłynęła na publiczną dyskusję o prawie w minionym tygodniu. Stało się tak m.in. po wyroku warszawskiego Sądu Okręgowego z 13 marca 2024 r., dotyczącego usuwania treści i blokowania kont na Facebooku. W przełomowej sprawie wytoczonej przez polską organizację non-profit sąd przychylił się do jej twierdzeń. Uznał, że Meta, właściciel m.in. Facebooka i Instagrama, nie może arbitralnie decydować o blokowaniu. Nakazał przywrócenie wszystkich usuniętych kont, stron i grup, a także publikację przeprosin stwierdzających, że blokada treści naruszyła dobra osobiste, czyli wolność słowa i swobodę komunikowania się.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Prokuratura w blasku fleszy
Rzecz o prawie
Daniela Wybrańczyk: Szybki rozwód, śmiały plan
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Zły przykład w dobrej sprawie
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Prokuratura pędzi po krętej drodze
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Rzecz o prawie
Natalia Daśko, Janusz Bojarski: Gdy żołnierze strzelają na granicy