Aktualizacja: 30.04.2025 11:20 Publikacja: 28.11.2023 02:02
Foto: Adobe Stock
W wielu krajach europejskich system kaucyjny od lat funkcjonuje z dużym powodzeniem. Pionierem jest Szwecja, w której od 1986 r. system kaucyjny obejmuje aluminiowe puszki, a od 1994 r. butelki z plastiku. W Polsce system kaucyjny ruszy 1 stycznia 2025 r. Producenci i przedstawiciele branży handlowej mają niewiele czasu na jego wprowadzenie. Przedsiębiorcy i państwo będą musieli również zrozumiale poinformować konsumentów, o co chodzi w systemie kaucyjnym.
W systemie kaucyjnym chodzi o pobieranie opłaty przy sprzedaży napojów w opakowaniach. W Polsce systemem kaucyjnym zostaną objęte: butelki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów, łącznie z ich zakrętkami i wieczkami z tworzyw sztucznych, puszki metalowe o pojemności do jednego litra oraz butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do półtora litra. W chwili sprzedaży napoju w takich opakowaniach od osoby, która nabywa go w celu spożycia, a nie dalszej odsprzedaży, będzie pobierana ustalona kwota pieniężna (kaucja). Ta kwota będzie podlegać zwrotowi w chwili oddania opakowania. Prawo do otrzymania kwoty kaucji powstaje także w wypadku zwrotu odpadu powstałego z opakowania objętego systemem kaucyjnym, co dotyczy opakowań jednorazowych oraz wielokrotnego użytku, które z różnych względów, jak zużycie czy uszkodzenie, nie nadają się już do ponownego użycia.
W sprawie ustawy dotyczącej neosędziów rządowi zabrakło wyczucia czasu.
Za rządów PiS i neo-KRS zdarzały się delegacje np. z rejonu do apelacji. W środowisku sędziowskim wrzało, bo to...
Czasy wyższości prawa nad polityką to przeszłość. Obie te dziedziny wyglądają jak bokser po nokaucie, którego tr...
Przed laty nie tylko wyborcze, ale i coroczne zgromadzenia izbowe adwokatów wywoływały poruszenie środowiska.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Obecny brak jasno ustalonych procedur i wymogów w kwestii przerywania ciąży nie licuje z zasadą demokratycznego...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas