Reklama
Rozwiń

Anna Nowacka-Isaksson: Burzliwe procesy w sądzie

Niektórzy sędziowie są pobłażliwi, gdy oskarżony łamie kod dobrego zachowania.

Publikacja: 23.11.2021 02:00

Anna Nowacka-Isaksson: Burzliwe procesy w sądzie

Foto: Adobe Stock

W Göteborgu zakończył się proces 17-latka podejrzanego o zabójstwo policjanta. Oskarżyciel żąda dziesięciu lat więzienia, podczas gdy adwokat chce 17-latka wypuścić na wolność. Albo też, gdyby sąd uznał go za winnego, za stosowną karę uznałby pobyt w zamkniętym ośrodku wychowawczym dla młodocianych.

To jednak nie sankcje są w tym wszystkim najważniejsze. Przy okazji procesu w Göteborgu wywiązał się bowiem dyskurs o brakach w systemie, który zakłada wspieranie młodocianych kryminalistów przez służbę socjalną. Otóż –jak się okazało – matka 17-latka od kilku już lat błagała pracowników służby, by pomogli jej w wydostaniu syna z kręgów przestępczych. Była tak zdesperowana, że zamierzała wysłać pierworodnego do Somalii, by oderwać go od towarzystwa gangu. Wcześniej jej syna skazano za dźgnięcie nożem 19-letniego mężczyzny w kark na rok opieki w zamkniętym ośrodku wychowawczym. Matka 17-latka nie była bynajmniej też pierwszym rodzicem, który występował do służby społecznej o wsparcie w sprawie swojego dziecka. Ponieważ jednak system opiera się na dobrowolności, to prośby rodziców się nie liczą, jeżeli schodząca na złą drogę latorośl nie okazuje zainteresowania.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Falandyzacja żyje
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Rzecz o prawie
Jarosław Gwizdak: Kapelusze supersędziów
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Co poszło nie tak w etatach dla adwokatów
Rzecz o prawie
Szymon Cydzik: W obronie prawa do niezatrudnienia adwokata na etacie
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Adwokat nie można mieć wszystkiego