Reklama
Rozwiń

Marek Domagalski: Zalety pilnej ścieżki legislacyjnej

Korzystając z pilnej ścieżki przy noweli ustawy o ochronie granicy państwowej rząd i wspierająca go większość sejmowa pokazały żwawość legislacyjną i pierwszorzędną rolę Sejmu w procesie legislacyjnym.

Publikacja: 23.11.2021 11:31

Marek Domagalski: Zalety pilnej ścieżki legislacyjnej

Foto: PAP/Mateusz Marek

Nie wchodząc tu w drażliwe kwestie jak obecność mediów w strefie przygranicznej czy kwestie pomocy humanitarnej imigrantom, taka nowela, gdy już uznano, że jest potrzebna, powinna być uchwalona wartko. Bo to nie jest czas na znane nam parlamentarne utarczki, gdy nasza wschodnia granica jest brutalnie atakowana. Tak samo atakowana jest wytrzymałość państwa.

Nowela dotyka też kilku fundamentalnych kwestii konstytucyjnych: stan wyjątkowy w pasie granicznym kończy się na początku grudnia, i nie może być przedłużony, a wprowadzenie nowego budziłoby jeszcze większe emocje i tego rząd słusznie nie chce. W czasie jego obowiązywania władza i administracja nabrały doświadczenia, sprawdzono operacyjne możliwości służb mundurowych, a jeżeli można skorzystać dla ochrony granicy, obywateli i państwa z mniej nadzwyczajnych środków, zwykłej ustawy, to je należało wybrać.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Rzecz o prawie
Rafał Adamus: Kto stanie się właścicielem złotego pociągu
Rzecz o prawie
Piotr Kosmaty: Prokuratorzy muszą stale się szkolić
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Dobre wieści dla hejterów
Rzecz o prawie
Arkadiusz Krupa: Niezadowolenie ponad podziałami
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Myśląc o rozejmie Bożym