Co jest w węgierskiej „ustawie o niewolnictwie"?

Nowe węgierskie prawo nazywane „ustawą o niewolnictwie" ma według rządu Orbana uczynić rynek pracy bardziej elastycznym. Związki zawodowe uważają, że to krok ku budowie autorytarnego kapitalizmu w stylu chińskim.

Aktualizacja: 13.12.2018 13:21 Publikacja: 13.12.2018 12:37

Protest w Budapeszcie. Jeden z demonstrantów z plakatem: Obudźcie się! Zatrzymajcie niewolnictwo

Protest w Budapeszcie. Jeden z demonstrantów z plakatem: Obudźcie się! Zatrzymajcie niewolnictwo

Foto: AFP

Przyjęta w środę przez węgierski parlament „ustawa o niewolnictwie" stała się powodem wielotysięcznych antyrządowych manifestacji w Budapeszcie. Protestujący, wśród których są zarówno zwolennicy lewicowo-liberalnej opozycji jak i związkowcy oraz sympatycy radykalnie prawicowej partii Jobbik, domagają się, by prezydent Janos Ader nie podpisywał tego kontrowersyjnego prawa. Co się im w nim nie podoba?

Ustawa ta zwiększa limit nadgodzin jakich może zażądać od pracowników pracodawca z 250 do 400 rocznie. Pracodawca może wymagać, by pracowano dla niego od rana do wieczora bez dnia wolnego przez cztery tygodnie z rzędu. Jednocześnie przedłużony zostaje okres, w którym liczba nadgodzin staje się podstawą dla wyliczenia przyszłej płacy i dni wolnych. Okres ten przedłużono z roku do trzech lat. Ustawa pozwala również pracodawcom negocjować ilość nadgodzin bezpośrednio z pracownikami, z pominięciem układów zbiorowych i związków zawodowych.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Rynek pracy
Już nie tylko w okopach. Koreańczycy zaludniają rosyjskie fabryki
Rynek pracy
Polskim firmom już bliżej do idealnego pracodawcy?
Rynek pracy
Już ponad 10 milionów specjalistów ICT w Unii Europejskiej
Rynek pracy
Duży wzrost bezrobocia we Francji
Rynek pracy
HR-owcy dzielą los specjalistów IT. Oni też odczuli wpływ AI
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem