Aktualizacja: 02.07.2020 21:00 Publikacja: 02.07.2020 21:00
Foto: Adobe Stock
Dwie trzecie Polaków w trakcie lockdownu pracowało w sposób zdalny. Choć dla większości z nas była to nowość, ponad 40 proc. oceniła taką formę wykonywania obowiązków służbowych pozytywnie.
Co więcej, z najnowszych badań Microsoftu wynika, że 64 proc. Polaków chce dalej pracować w ten sposób. Tylko czy będzie to trwały trend? Analizy Xerox Holdings Corp. pokazują, że w okresie 12–18 miesięcy około 82 proc. pracowników powróci do swoich biur. Co trzeci respondent badania twierdzi bowiem, że boi się o bezpieczeństwo przesyłanych danych, 24 proc. przedsiębiorców zwraca uwagę na mniejszą wydajność pracowników, a dla 16 proc. taka formuła działalności rodzi problemy technologiczne. Te dane, w połączeniu z przekonaniem 95 proc. ankietowanych, że komunikacja osobista jest bardzo ważna dla rozwoju i oceny pracowników, wskazują, iż tryb zdalny nie zastąpi tradycyjnych metod. Tym bardziej że sami pracownicy, choć pozytywnie nastawieni do nowej formy wykonywania obowiązków, mówią o kluczowym minusie tego rozwiązania – braku współpracowników (za problem uważa to 43 proc. respondentów).
W najnowszym rankingu oceniającym sytuację kobiet na rynku pracy w krajach OECD, Polska znalazła się na 7. miejscu. Znacznie wyżej niż inne państwa naszego regionu, takie jak: Węgry (16), Czechy (23), Estonia (14) czy Słowacja (19). Nowym liderem została Islandia.
Donald Trump skierował zaskakujący apel do rolników mieszkających w Republice Południowej Afryki. Prezydent USA zachęcił ich do migracji do Stanów Zjednoczonych i obiecał szybką ścieżkę uzyskania amerykańskiego obywatelstwa.
Kobiety nadal nie są w sposób adekwatny reprezentowane we władzach i na stanowiskach kierowniczych giełdowych spółek. Co więcej, nie wszyscy wydają się być zainteresowani zmianą tej sytuacji.
Ostatni rok przyniósł wyraźny wzrost równowagi płci w polskich firmach. Już co czwartą spółką kieruje prezeska, a udział pań w zarządach sięga niemal 33 proc.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Łącznie około 50 firm kontrolowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych powinno wypełniać regulacje dyrektywy Women on Boards. Pomogą im w tym wytyczne MAP.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Uczestnicy Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) nie stracą swojego statusu, jeśli zmieni się rodzaj umowy łączącej ich z podmiotem zatrudniającym albo ustanie ich zatrudnienie.
Nie potrzebujemy w Unii 27 rynków kapitałowych, potrzebujemy jednego, by firmy szukające finansowania znalazły jego źródło – mówi komisarz Maria Luís Albuquerque. Opowiada o budowie unii oszczędności i inwestycji, której plan Bruksela ujawni 19 marca.
Szefowie gigantów technologicznych stanęli na podium w Białym Domu w czasie inauguracji Donalda Trumpa na prezydenta i szczodrze sponsorowali tę imprezę. Hołd się nie opłacił, wyceny spółek runęły, a rekordzistą jest Tesla ze spadkiem kursu o 40 proc.
Brak jasności co do strategii nowej administracji oraz obawy przed recesją w USA mocno uderzyły w Wall Street, a szczególnie w akcje gigantów technologicznych.
Sam tego chciałeś, Grzegorzu Dyndało – te słowa można dedykować Amerykanom przerażonym perspektywą recesji wywołanej chaosem polityki gospodarczej prezydenta Donalda Trumpa.
Kapitalizacja amerykańskiego rynku akcji spadła od szczytu z lutego aż o cztery bln dolarów. To skutek obaw inwestorów dotyczących polityki Trumpa.
Zatrudniony do administracji Trumpa Elon Musk stał się wyjątkowo niepopularny. Teraz cena akcji Tesli spadła w ciągu jednego dnia o dramatyczne 15 procent. To ma związek z namacalnymi trudnościami modeli sprzedaży amerykańskiej marki na całym świecie.
Jeśli uczestnik PPK przekroczy limit tzw. 30-krotności, pracodawca - mimo, że nie będzie już odprowadzał za niego składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - nadal będzie zobowiązany do obliczania, pobierania i dokonywania wpłat do PPK od całego wynagrodzenia tego uczestnika.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas