Tak wynika z badania Wskaźnika Rynku Pracy (WRP), który informuje z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia. Wskaźnik obliczany jest przez BIEC Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
W ciągu ostatnich trzech miesięcy wskaźnik przyjmuje zbliżone wartości, co może zapowiadać okresową - zimową przerwę w poprawie sytuacji na rynku pracy. – tłumaczy Maria Drozdowicz, autorka opracowania. - Na rynku pracy dominuje pozytywne działanie czynników sezonowych, zaś trwałe obniżenie stopy bezrobocia - do wyniku jednocyfrowego - wymaga przyspieszonego wzrostu gospodarczego. – Dodaje.
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w czerwcu 10,3 proc. (spadek o 0,5 pkt procentowego), jednak uwzględniając wpływ czynników sezonowych wyniosła 10,6 proc., co dało spadek w stosunku do miesiąca poprzedniego o 0,2 pkt procentowego.
Za poprawą sytuacji na rynku pracy przemawiają: spora liczba wakatów zgłaszanych do urzędów pracy oraz zamieszczonych w Internecie, mniej wypłacanych zasiłków dla bezrobotnych niż wiosną, malejąca liczba zwolnień grupowych oraz to, że w rejestrach spada liczba najmłodszych u najstarszych bezrobotnych.
- Ogólne oceny sytuacji gospodarczej kraju uległy poprawie. Tym niemniej, klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym był w czerwcu oceniany nieco gorzej niż w maju. Nieznacznie więcej menedżerów zastanawiał się nad redukcjami kadr niż nad przyjmowaniem nowych osób do pracy – relacjonuje ekonomistka .