Tylko 79 zł za pół roku czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 25.03.2025 12:45 Publikacja: 08.04.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej dekadzie tego stulecia zatrudnienie w najwyżej opłacanych branżach i specjalizacjach rosło w krajach Unii Europejskiej znacznie szybciej niż w najgorzej opłacanych zawodach – wynika z najnowszego raportu Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy Eurofound. Według jej danych w latach 2011–2023, gdy w Unii Europejskiej przybyło 14,3 mln nowych miejsc pracy, aż 11,6 mln znalazło się w górnym kwintylu, wśród 20 proc. najlepiej opłacanych stanowisk.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym pozostała na poziomie 5,4 proc., tj. takim samym jak rok i miesiąc wcześniej. Na początku marca Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej meldowało, że bezrobocie urosło do 5,5 proc.
To pracownicy z sektora handlu najczęściej liczą się teraz z ryzykiem utraty zatrudnienia, które dostrzega prawie co trzeci z pracujących Polaków.
Polska, obok Bułgarii i Rumunii, ma najniższy w Unii wskaźnik wakatów, który pokazuje układ sił na rynku pracy. Wielu, zwłaszcza mniejszych, firm nie stać na zwiększanie zatrudnienia.
Podobnie jak kiedyś w fabrykach, tak teraz w biurach firmy zaczynają dzielić stanowiska na mniejsze, wyspecjalizowane zadania, które można przydzielać różnym osobom. Albo AI.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Pandemia zakończyła modę na niezbyt lubiane przez pracowników otwarte biura open space. Co je teraz zastąpi?
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym pozostała na poziomie 5,4 proc., tj. takim samym jak rok i miesiąc wcześniej. Na początku marca Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej meldowało, że bezrobocie urosło do 5,5 proc.
Elastyczne formy zatrudnienia przyciągają pracowników, a firmy zauważają spadek rotacji i wzrost zaangażowania. Tryb pracy zdalnej i hybrydowej może być bezpieczny, wydajny i korzystny dla obu stron.
USA i Rosja rozmawiają w Rijadzie o konflikcie w Ukrainie. Akcje Orlenu osiągają najwyższy poziom od maja 2024 roku. Pokolenie Z wbrew stereotypom ceni stabilne zatrudnienie i wysokie wynagrodzenie.
Choroba dziecka, zamknięcie przedszkola lub pobyt w szpitalu małżonka to nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zwolnienia z pracy z uwagi na konieczność opieki. W takich przypadkach rodzic ma prawo ubiegać się o zasiłek opiekuńczy.
Wbrew potocznym opiniom najmłodsze na rynku pracy pokolenie Z ma podobne oczekiwania wobec pracodawców i szefów jak przedstawiciele starszych generacji. I dużo wyżej ceni dobre zarobki i stabilność zatrudnienia niż dużą swobodę.
Czy gdybyśmy raz na kilka lat mogli pójść na kilkumiesięczny, płatny urlop regeneracyjny, to przez całe życie moglibyśmy pracować dłużej? Ekonomiści nie są zgodni co do tej zależności.
Publikowanie w ofertach zatrudnienia wysokości proponowanej pensji może prowadzić do rozpowszechniania informacji o polityce płacowej w firmie, a także utrudniać pozyskiwanie nowych pracowników.
Wraz z wdrożeniem pracy zdalnej na pracodawcach spoczywa szereg obowiązków. Przygotowanie odpowiednich dokumentów i regulaminów, monitorowanie czasu pracy pracowników, rozliczanie kosztów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas