GUS przeprowadził szerokie badania modułowe „ Pracujący w nietypowych formach zatrudnienia. Choć jak podkreśla urząd, badanie tego zjawiska jest trudne ze względu na jego wielorakość, wyniki są bardzo interesujące.
GUS wyliczył, że w okresie pierwszych 9 miesięcy 2014 r. co najmniej milion osób (czyli minimum 6,9 proc. wszystkich pracujących) wykonywało pracę zarobkową w oparciu o inną formę umowy o pracę niż umowa zgodna z Kodeksem pracy. Chodzi o umowy-zlecenie, umowy o dzieło, kontrakty menedżerskie, pozostałe umowy cywilnoprawne) oraz tzw. samozatrudnienie, czyli świadczenia usług przez osobę prowadzącą własną działalność gospodarczą.
Dla ok. 2/3 tej zbiorowości praca wykonywana była główną, w tym w zdecydowanej większości – jedyną pracą zarobkową w tym czasie.
Najpopularniejszą formą nietypowego zatrudnienia jest praca wykonywana w oparciu o umowę-zlecenie – dotyczy aż 65,7 proc. ogółu omawianej grupy. Pracujący samo zatrudnienie, w ramach umowy o świadczenie usług, stanowili 16,1 proc. omawianej grupy.
GUS zwraca także uwagę, że dla przeważającej liczby osób praca w oparciu o takie umowy nie była ich własnym, dobrowolnym wyborem. W przypadku umów-zleceń aż 84,3 proc. pracujących nie miała innego wyboru (w przypadku pozostałych umów cywilnoprawnych to 65,4 proc.).