Techniczna słabość kandydatów

Polscy pracodawcy coraz częściej narzekają na brak chętnych do pracy, ale największym problemem pozostaje brak umiejętności u potencjalnych pracowników.

Publikacja: 02.02.2016 21:00

Techniczna słabość kandydatów

Foto: Bloomberg

Dla prawie połowy z 41 proc. polskich firm, które sygnalizują problemy z rekrutacją odpowiednich pracowników, największym wyzwaniem jest brak twardych, technicznych umiejętności u kandydatów do pracy. Co prawda ten problem pracodawcy zgłaszają nieco rzadziej niż przed rokiem (gdy tę lukę kompetencyjną sygnalizowało 50 proc. z nich), ale i tak robią to dużo częściej niż firmy na świecie (34 proc.) – wynika z badania agencji zatrudnienia ManpowerGroup, które w 2015 r. objęło 42 tys. respondentów z 42 krajów, w tym 750 z Polski. Trudności w rekrutacji pracowników o odpowiednich kwalifikacjach deklarowało 38 proc. ankietowanych firm. Wysoki w Polsce niedobór umiejętności technicznych to efekt zaniedbań szkolnictwa zawodowego w latach 90. XX wieku przy rozwoju inwestycji (głównie zagranicznych) w przemyśle w ostatnich latach. Tegoroczny lekki spadek znaczenia tej bariery może jednak dowodzić, że widoczny w ostatnich latach nacisk na rozwój oraz promocję techników i szkół zawodowych zaczyna przynosić efekty.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Rynek pracy
Coraz więcej ciekawych ofert pracy dla zewnętrznych pracowników
Rynek pracy
Chcemy zarabiać na Zachodzie, ale mieszkając w Polsce
Rynek pracy
Czterdziestolatkowie to najliczniejszy rocznik pracujących
Rynek pracy
Polacy nie boją się zwolnień. Bo wcale nie ma ich tak dużo
Rynek pracy
Ukraińcy mogą zniknąć z polskiego rynku pracy. Kto ich zastąpi?