Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 16.07.2025 01:10 Publikacja: 18.09.2023 03:00
Tylko co ósmy z pracowników objętych programem wsparcia przy zwolnieniu z pracy nie dostał dodatkowej odprawy od pracodawcy
Foto: Adobe Stock
Tylko co ósmy z pracowników objętych programem wsparcia przy zwolnieniu z pracy (outplacementu) nie dostał dodatkowej odprawy od pracodawcy, obok tej wynikającej z przepisów. Zdecydowana większość mogła liczyć na rozstaniowy bonus – wynika z tegorocznego badania firmy LHH Polska, które objęło ponad dwustu uczestników jej programów outplacementowych, w tym głównie specjalistów i menedżerów.
Ponad połowie z nich zaoferowano na pożegnanie odprawę w wysokości od jednego do sześciokrotności miesięcznego wynagrodzenia (najczęściej trzykrotność.) Zdarzały się jednak znacznie hojniejsze porozumienia o rozwiązaniu współpracy z dodatkową odprawą w wysokości ponadrocznych zarobków (10 proc. badanych). Jak wyjaśnia Rafał Talarek, dyrektor w LHH Polska, znaczna rozpiętość wyników jest efektem dużej elastyczności polskich pracodawców i możliwości powiązania oferty dodatkowych świadczeń ze spełnieniem innych wymagań. Według niego podpisanie porozumienia stron częściej jest nagradzane przez firmy dodatkowymi świadczeniami niż w przypadku klasycznych wypowiedzeń.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Kobiety z pokolenia milenialsów najmniej są pewne stabilności swojej pracy. Najwięcej z nich ma także poczucie j...
Pracownicy mają sprecyzowane wyobrażenie, jakie cechy powinien mieć idealny pracodawca. Nie zawsze udaje się go...
Większość z Polek i Polaków uważa, że ich praca ma sens. Jednak połowa odczuwa w niej codzienny stres, a co czwa...
Choć niewiele firm w Polsce uregulowało korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji, to coraz częściej oczekuj...
Pracownicy z krajów Europy Środkowo-Wschodniej byli przez długi czas podporą niemieckiego rynku pracy, łagodząc...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas