Wobec ogromnego niedoboru wykwalifikowanych pracowników w wielu dziedzinach gospodarki, federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser chce przyspieszyć imigrację zagranicznych pracowników do Niemiec. Aby to zrobić, procedury wydawania wiz musiałyby zostać zdigitalizowane - podkreśliła Nancy Faeser po wizycie w Federalnym Urzędzie Spraw Zagranicznych w Brandenburgii/Haweli. "Obecnie uruchamiana jest możliwość składania wniosków przez Internet" - zapowiedział minister.

Druga przeszkoda to ilość procedur biurokratycznych z którymi borykają się imigranci. Minister zapewniła, że jej resort intensywnie pracuję nad zmianami, razem z dwoma innymi resortami federalnymi.

Czytaj więcej

Niemcom dramatycznie brakuje specjalistów. Uchodźcy trafią na rynek pracy

„Potrzebujemy wykwalifikowanych pracowników z zagranicy” – podkreśliła Nancy Faeser. „Aby więcej osób do nas przyjeżdżało, musimy uprościć i przyspieszyć procedury” - dodała.

Federalne Biuro Spraw Zagranicznych zajmuje się wydawaniem wiz dla wykwalifikowanych pracowników, aby mogli osiedlać się i pracować w Niemczech. Zreformowana ustawa o imigracji wykwalifikowanych osób w Niemczech przewiduje między innymi wprowadzenie tzw. karty możliwości. W zależności od znajomości języka, doświadczenia zawodowego, wieku i związku z Niemcami, cudzoziemcy chcący podjąć pracę powinni otrzymać punkty uprawniające do otrzymania tej karty. Karta ma służyć także jako zezwolenie na pobyt na okres do jednego roku.